Aktualności Aktualności RSS

Z wizytą na Pomorzu Środkowym

Dla tych, którzy kochają ciszę i piękne widoki po horyzont, ale również i tym poszukującym nadmorskiego wakacyjnego klimatu, dedykowana jest podróż na Pomorze Środkowe. Plaże i wydmy ciągnące się wzdłuż Bałtyku przez ponad 200 km, tętniące życiem kurorty, urocze miasteczka i porty rybackie, a dalej gęste lasy i jeziora to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają tu na upragnionych gości.
 

Dlaczego środkowe Wybrzeże?

Nad polskie morze przybywa coraz większa liczba turystów, dzięki czemu każdego roku wzbogaceniu ulega tutejsza oferta wypoczynkowa. Minęły czasy, w których urlop kojarzył się jedynie z leżakiem rozłożonym na plaży (oczywiście, tak również można) jednak teraz zdecydowanie chętniej spędzamy swój wolny czas aktywnie, m.in. zwiedzając i poznając kulturę danego regionu. Pomorze Środkowe uznawane jest za najbardziej atrakcyjny i słoneczny odcinek polskiego Wybrzeża zatem o nudzie nie ma tu mowy. Dzięki zamieszkującym te tereny rdzennym Kaszubom, wciąż w wielu miejscowościach poczuć można klimat kaszubskiej gościnności, zasłuchać się w  regionalnym dialekcie czy zasmakować w smacznej i zdrowej kuchni domowej. W kwestii zwiedzania, na nadmorskim szlaku znajduje się kilka wyjątkowych miejsc, które z całą pewnością należałoby odwiedzić, a są to: Łeba, Ustka, Słupsk, Swołowo, Jarosławiec, Darłowo, Mielno kończąc na Koszalinie.

Pomorze Środkowe – najatrakcyjniejsze miejsca

Łeba – miejscowość określana mianem wakacyjnej stolicy Wybrzeża. Poza rozbudowanym kompleksem wypoczynkowym, który zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających gości,  przyciąga specyficznym klimatem i piaszczystymi plażami. Łeba aż z trzech stron otoczona jest wodą, od północy przez Bałtyk, od zachodu jeziorem Łebsko natomiast od wschodu jeziorem Sarbsko. To właśnie tutaj turyści mają okazję zaobserwować niesłychanie rzadko występujące w Europie zjawisko, jakim są ruchome wydmy wchodzące w obszar Słowińskiego Parku Narodowego, uznanego przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Będąc w Łebie warto również zwiedzić wyrzutnię rakiet w Rąbce, skansen w Klukach, latarnię morską na przylądku Stilo, zamek w Nowęcinie oraz największy w Polsce park dinozaurów.

Ustka – typowy morski kurort położony u ujścia rzeki Słupi, z niewielkim portem, uroczą promenadą i smażalniami na niemal każdym rogu krętej uliczki, w których zjeść można wyśmienite, świeże ryby. Od przeszło trzydziestu lat Ustka cieszy się ze statusu uzdrowiska, w którym leczeniu poddają się osoby cierpiące na schorzenia serca, dróg oddechowych czy reumatyzm. Wielbicielom zabytków poleca się odwiedzić neogotycką latarnię z 1871 roku (punkt widokowy), pałacyk Göringa, dzielnicę willową ze stylowymi pensjonatami z przełomu XIX i XX wieku. Wizytówką Ustki jest molo stworzone do romantycznych spacerów oraz Pomnik Syrenki i ławeczka słynnej Ireny Kwiatkowskiej. Miejscem nadgryzionym przez ząb czasu, nazywanym dawną Ustką jest fragment ulicy Beniowskiego, przy którym wciąż podziwiać można parterowe domki rybackie.

Swołowo – stolica „krainy w kratę” – must have na mapie miłośników kultury ludowej. Wieś zachwycająca szachulcową zabudową, niegdyś popularną w tych rejonach, obecnie rzadko spotykaną. Zobaczyć można tu zabytkową Zagrodę Albrechta, w której znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Swołowo nosi dumny tytuł Europejskiej Wsi dziedzictwa Kulturowego.  


Słupsk – miasto z historią w tle. A ślady tej historii może zauważyć każdy dobry obserwator i wnikliwy słuchacz, bo choć spora część Starego Miasta w 1945 roku uległa zniszczeniu, to wciąż zachowało się tu wiele niepowtarzalnych miejsc.  Zaczynając od wzniesionego w XIII wieku Zamku Książąt Pomorskich i mieszczącego się w nim obecnie Muzeum Pomorza Środkowego z niesamowitymi ekspozycjami związanymi z tradycją, historią i kulturą rodzimych mieszkańców tego regionu (w tym z wystawą kolekcji prac Witkacego). Poprzez kościół zamkowy św. Jacka, w którym znajdują się płyty nagrobkowe Gryfitów, Spichlerz Richtera, ocalałe fragmenty starych murów z bramą Młyńską, tablicę pamiątkową na budynku Poczty Głównej poświęconej wynalazcy pocztówki Henrykowi von Stephanowi, bazylikę NMP z krzywą wieżą dzwonnicy oraz neogotycki ratusz z 1886 roku. Kończąc na spacerze po parku krajobrazowym doliny Słupi słuchając opowieści o ostatniej słupskiej czarownicy, Trinie Papisten, skazanej na śmierć i strąconej w roku 1701. Historia ta wiąże się z XV- wieczną Basztą Czarownic, niegdyś służącą jako więzienie, dziś będącą wizytówką turystyczną Słupska. 

Darłowo - sześć kilometrów piaszczystych plaż, mikroklimat z dużą zawartością jodu, niepowtarzalne sąsiedztwo dwóch nadbałtyckich jezior, a do tego mnóstwo zabytków do zwiedzenia. Darłowo to miejsce niezwykle interesujące pod kątem historycznym, urodził się tu i spędził ostatnie lata swojego życia król Danii, Szwecji i Norwegii - Eryk Pomorski, zwany też Ostatnim Wikingiem Bałtyku. Będąc w Darłowie warto zobaczyć: Zamek Książąt Pomorskich, Kościół Mariacki i muzeum regionalne mieszczące się w darłowskiej warowni. Tutejszy kurort to także raj dla jachtowych globtroterów.


Jarosławiec – piękne widoki na morze i jeziora – Wicko i Kopań, które dostrzec można z latarni morskiej wybudowanej w 1839 roku. Cechą charakterystyczną brzegu morskiego są tu malownicze klify. Stosunkowo nową atrakcją w Jarosławcu jest Muzeum Bursztynu.

Mielno – stara, XIII - wieczna wieś, która dawniej była portem Koszalina. Dziś to jedna z najbardziej gwarnych i typowo wakacyjnych miejscowości nadmorskich.

Koszalin – połączenie gotyckich zabytków z nowoczesną architekturą. Miasto, które zaprasza nie tylko w celach turystycznych wędrówek, ale także na spotkania z kulturą międzynarodową.

Harmonogram najbliższych wydarzeń

W okresie wakacyjnym oraz wczesnojesiennym Pomorze Środkowe tętni życiem kulturalnym i sportowym dzięki czemu każdy, bez względu na zainteresowania zdoła tu wybrać coś dla siebie. Poniżej kilka przykładów nadchodzących wydarzeń:

10.08.2019r. Jarmark Sztuki i Rękodzieła w Ustce

                    XIX Mistrzostwa Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu "Złoto Bałtyku

13.08.2019r. Wakacyjny Brawl Stars z Sitr0xem w Łebie

15.08.2019r. Piknik w Mundurze Koszalin

17.08.2019r. Gala Stand – up Comedy w Dolnie Charlotty Słupsk

17.08.2019r. Promenada Rzemiosł w Ustce

07.09.2019r. Gminne Święto Plonów Swołowo

29.09.2019r. 3. Słupski Półmaraton Biegiem do Jantara

Nie łatwo w jednym artykule przedstawić wszystkie walory tak bogatego kulturowo regionu, jakim jest Pomorze Środkowe, ale na pewno warto tu zawitać. Podróż do  tej części Polski stanowi idealną alternatywę na krótki, spontaniczny wypad, jak również dłuższy urlop. Korzystając z usług sprawdzonych przewoźników, takich jak Beata Bus (www.beatabus.pl) zyskuje się pewność bezpiecznego i szybkiego przejazdu z różnych części Polski i Niemiec. Środkowe Wybrzeże to ziemie bardzo gościnne, o czym teraz już każdy w dowolnym momencie może się przekonać.

No cóż, pozostaje już tylko życzyć – przyjemnej podróży.

« Szlakiem gdańskiej moderny Najciekawsze muzea w centrum Gdańska »


Polecane