Aktualności Aktualności RSS

Najciekawsze muzea w centrum Gdańska

Gdańskie Śródmieście przyciąga amatorów zwiedzania licznymi atrakcjami. Wśród nich, poza symbolami miasta, takimi jak Fontanna Neptuna, Żuraw czy Złota Brama, należy wymienić ciekawe muzea, przybliżające dzieje i tradycję miasta, regionu, Polski. Oto ich krótki przegląd. 

Wizyta na Starym Mieście to prawdziwa gratka dla miłośników historii zaklętej w muzealnych eksponatach. Lista miejsc, w których można je zobaczyć, jest na tyle długa, że na zwiedzenie ich wszystkich weekend może okazać się zbyt krótki. Chcąc maksymalnie wykorzystać czas, najlepiej wybrać na nocleg hotel w centrum Gdańska i stamtąd pieszo wyruszyć na poszukiwanie śladów przeszłości. 

Sołdek

Sołdek to nietypowe muzeum, bo zorganizowane na pokładzie pierwszego wykonanego przez polski przemysł stoczniowy statku. Powstał w 1947 r. i po zawinięciu do ponad 60 portów zacumował na stałe przy nabrzeżu Motławy. Dzięki temu można dzisiaj oglądać zabytkową konstrukcję statku, dawne wyposażenie sterowni, ładownie i maszynownię. Sołdek stanowi część Narodowego Muzeum Morskiego.  

Ośrodek Kultury Morskiej

Oddziałem tego muzeum jest również Ośrodek Kultury Morskiej, zlokalizowany w nowoczesnym, przeszklonym budynku, tuż obok słynnego Żurawia. W jego wnętrzu zorganizowano interaktywne wystawy, które przybliżają historię i tradycję marynistyczną. Na parterze zwiedzający mogą poznać kulisy pracy w porcie, zasiąść za kierownicą wózka widłowego i wirtualnie nawigować batyskafem. Z kolei na piętrze czeka na nich kolekcja 40 łodzi z różnych zakątków świata. Cyklicznie odbywają się również wystawy czasowe. 

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej znajduje się nieco na uboczu ścisłego centrum Starego Miasta, ale łatwo je wypatrzyć, bo jego wysoka bryła w kształcie równoległoboku góruje ponad zabudową. Muzeum działa od 2017 r. i od tej pory odwiedziło je ponad milion osób. Jego wystawę wypełniają eksponaty i multimedia, które w szerokim kontekście ukazują przebieg II wojny światowej oraz udział w niej poszczególnych krajów.   

Muzeum Poczty Polskiej

Zaledwie 400 m od muzeum poświęconego II wojnie światowej znajduje się inna tego typu instytucja ściśle związane z tym wydarzeniem. Mowa o Muzeum Poczty Polskiej, które przenosi zwiedzających w czasie do 1 września 1939 r., kiedy to doszło w Gdańsku do obrony Poczty Polskiej. Za pomocą dokumentów, ikonografii i eksponatów przybliża dzieje walczących i ich rodzin. 

Okolica tych dwóch ostatnich muzeów jest świetnym miejscem na nocleg. Położony tam wygodny hotel nad Motławą z jednej strony zaoferuje pobyt w zacisznym rejonie, a z drugiej zapewni bliskość największych atrakcji gdańskiego Śródmieścia. Przykładem jest Q Hotel w Gdańsku nad morzem, którego wystrój wpisuje się w zabytkową zabudowę Starego Miasta. Ceglana ściana w pokojach tworzy przytulny klimat, a nowoczesne umeblowanie stwarza wygodne i luksusowe warunki do wypoczynku po aktywnym odkrywaniu historii Gdańska.


« Z wizytą na Pomorzu Środkowym ​Jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom na wakacjach? »