Aktualności Aktualności RSS

Szlakiem gdańskiej moderny

Dla miłośników architektury, Gdynia jest miastem wyjątkowym. To wyjątkowy zespół miejski, o którego niepowtarzalnym charakterze decyduje niezwykła kolekcja modernistycznych budowli. W poznawaniu ich piękna pomaga turystom specjalna trasa turystyczna. To Gdański Szlak Modernizmu, którego pokonanie będzie dla każdego z nas wyjątkowa lekcją historii i architektury. Na jakie obiekty warto zwrócić szczególną uwagę podczas takiej wycieczki?
 

O modernizmie słów kilka

Modernizm, rozwijający się przede wszystkim w okresie międzywojennym, to niezwykły styl architektoniczny. Styl ten narodził się w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii, szybko jednak zyskał sławę i na ziemiach polskich. Choć jest to styl międzynarodowy, znane są jego regionalne odmiany. Dzięki temu architektura modernistyczna zaskakuje swym bogactwem oraz różnorodnością, bogactwem form oraz odważnymi rozwiązaniami. Budowle, które wznoszono w okresie międzywojennym w Gdyni, też mają swój niezwykły charakter. Widoczne są tu nawiązania do portowego charakteru tego miasta, a marynistyczne motywy spotkać można zarówno w gmachach użyteczności publicznej, jak i w prywatnych willach. Jakie obiekty warto zobaczyć w trakcie wycieczki Szlakiem Gdyńskiej Moderny?

Największe atrakcje na szlaku

Spacer trasą turystyczną poświęconą gdańskiej modernie to wspaniała przygoda dla każdego. Obiektów, którym warto się tu uważniej przyjrzeć, jest sporo. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę? Zespół Miejskich Hal Targowych, gmach Urzędu Miasta oraz słynny Dom Żeglarza Polskiego – oto symbole gdyńskiej moderny, z jakimi można się spotkać w ścisłym centrum miasta. Na terenie Kamiennej Góry ujrzeć można m. in. modernistyczną willę Ala oraz ciekawy pensjonat Albatros, będący jedną z architektonicznych perełek przy ulicy Sienkiewicza. Dawny Dworzec Morski, służący obecnie jako Muzeum Emigracji, gmach Dworca PKP oraz Dom Rybaka to kolejne atrakcje, którym miłośnicy architektury chętnie poświęcają swój czas. Wiele pięknych kamienic modernistycznych można też zauważyć w trakcie wędrówki ulicą Świętojańską, przy której wznosi się m. in. luksusowa kamienica Wiesława Tuchołki oraz kamienica Makarego Gliszczyńskiego, zaliczana do grona najpiękniejszych „płynących domów” w Gdyni.

Wycieczki Gdańskim Szlakiem Modernizmu mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Kontakt z architekturą, która przypomina o dynamicznym rozwoju tego portowego miasta w okresie międzywojennym, to wyjątkowa przygoda oraz szansa na poszerzenie swej wiedzy zarówno o dziejach Pomorza Gdańskiego, jak i o polskiej architekturze.

Poradę dostarczył dystrybutor okien marki Internorm z Gdańska.

Strona WWW: https://okna-internorm.com.pl/

« Wakacje po norwesku Z wizytą na Pomorzu Środkowym »


Polecane