Aktualności Aktualności RSS

Wakacje po norwesku

Norwegia jest krajem zaliczanym do Skandynawii. Cechuje się zimnym klimatem, czystym powietrzem, górzystym terenem i sporą ilością górskich potoków.
 

Na pewno nie jest odpowiednim miejscem dla osób, które wolne chwile lubią spędzać leżąc na plaży i wygrzewając się. Norwegia jest obszarem o szczególnej atmosferze, klimacie, który są w stanie docenić tylko osoby, które w pewien sposób są ciekawe świata. Wędrówki po górach, spoglądanie na pustkowia lasów, łąk i pól z wysokości to skarby, które Norwegia może nam zaoferować. Latem temperatura w tym kraju waha się od 20-30 stopni Celsjusza i przy tym często pada deszcz.

Jest to jednak idealna pogoda do uprawiania joggingu, trekkingu lub kolarstwa. Widoki zapierają dech w piersiach i są charakterystyczne dla północnej części Europy. Warto przytoczyć najczęściej odwiedzane miejsca Norwegii i jest to oczywiści Oslo (stolica) oraz inne miasta, jednak to państwo ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko zwykłe przechadzki po miastach. Kwintesencją wakacji w Norwegii są tereny niezurbanizowane i nietknięte przez człowieka, a przez norweskie prawo możemy spędzić tam tyle czasu ile chcemy i kiedy chcemy, gdyż spanie pod namiotem dozwolone jest w dowolnym miejscu, o ile nie jest to teren prywatny. Jest to zdecydowanie raj dla miłośników natury, ciszy i spokoju.

Kolejną kwestią, wartą przytoczenia w tym temacie jest fauna i flora, znowu uznawana jako unikalna w skali świata. Renifery, rosomaki, lemingi to gatunki poważnie zagrożone wyginięciem. W Norwegii bytują jako symbole tego kraju, gdyż właśnie tam odnalazły bezpieczny dla siebie obszar. Z Polski do Norwegii najlepiej dostać się samolotem, gdyż podróż samochodem wiąże się z długotrwałym pokonywaniem drogi oraz wykupywanie wiz do krajów, przez które trzeba przejechać. Lotniska w Norwegii głównie skupiają się w okolicach wybrzeża morza norweskiego i tu pojawia się dział wód, które Norwegię oblewają. Wszystkie wody są uznawane jako chłodne, więc kąpiele nie należą do głównego sposobu na spędzanie wolnego czasu.

Norwegia leży nad trzema morzami: Północnym, Norweskim i Barentsa. Przez cały kraj rozciąga się pasmo Gór Skandynawskich. Ponadto w krajobraz Norwegii nieodzownie wpisane są fiordy, czyli małe zatoki gęsto wcinające się w linię brzegową. Warto także zaznaczyć, iż jakiekolwiek urlopy w Norwegii utożsamiane są z zimowymi feriami gdyż możemy ujrzeć tam śnieg, którego w Polsce niejednokrotnie nam brakuje. Norweskie lato jest natomiast chłodniejsze co przy zmianach klimatycznych, które dają się w naszym kraju we znaki jako upały, można od nich odetchnąć i poczuć się jak w klimatyzowanym, letnim kurorcie. Przy omawianiu wczasów w tak nietypowym kraju należy wspomnieć o wadach, które w przypadku każdego miejsca na Ziemi występują także w Norwegii. Największym minusem, który jest w stanie zrujnować nasz urlop są ceny. Podstawowe produkty żywnościowe są tam często kilkukrotnie droższe niż w Polsce. Jeśli w wakacje chcemy się zabawić i być może pójść do klubu nocnego trzeba liczyć się z olbrzymimi kosztami, gdyż alkohol jest tam niewyobrażalnie drogi. Kolejnym problemem wiążącym się z wyjazdem do Norwegii jest cena biletów samolotowych, które, jak wszystko tam, są ponownie bardzo kosztowne. Jak łatwo można dostrzec największą przeszkodą stojącą na drodze do odwiedzenia Norwegii są pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Nie zapominajmy jednak, że koszty, z pominięciem ceny za transport można ograniczyć, gdyż jedzenie możemy zabrać ze sobą, namiot może zastąpić miejski hotel, a imprezy mogą poczekać do powrotu.

Parking Modlin P7

« Narożniki z funkcją spania - doradzamy jaki model wybrać Szlakiem gdańskiej moderny »


Polecane