Aktualności Aktualności RSS

Wycieczka do Splitu - co warto zobaczyć?

Split to nadmorska miejscowość położona w Chorwacji. Szczyci się śródziemnomorskim klimatem, przepięknymi plażami i zabytkami, które są pozostałościami po cywilizacji Starożytnych Greków i Rzymian. Takie połączenie sprawia, że jest to miejsce, które trzeba odwiedzić.

Co szczególnie warto zobaczyć, jeśli czeka nas wycieczka do Splitu?

1. Katedra Świętego Duje w Splicie

Znana też jako Katedra Świętego Domniona jest jedną z głównych świątyń w całej Chorwacji. Funkcję religijną pełni już od VIII wieku, choć jej historia jest o wiele dłuższa. Została wybudowana jako mauzoleum cesarza Dioklecjana w IV wieku naszej ery.

Gmach został postawiony na planie ośmiokąta. W dalszym ciągu można podziwiać osiem korynckich kolumn z tego okresu. Niestety wiele więcej się nie zachowało. Pozostałe elementy są już nowsze – w tym wieża dzwonnicza z XIII wieku wybudowana w stylu romańskim. Warto na nią wejść (za niewielką opłatą), by zobaczyć panoramę całego miasta.

Katedra jest uważana za symbol Splitu, tym bardziej jest więc obowiązkowym miejscem do odwiedzenia w tym pięknym mieście.


 
Źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

2. Góra Marjan

Na zachodniej granicy Splitu rozciąga się park leśny z bardzo ważnym punktem obserwacyjnym – górą Marjan. Ona także jest traktowana jako wizytówka miasta.

Z góry możemy podziwiać nie tylko Split, ale i okoliczne miejscowości czy brzeg morza. Nie jest to wysokie wzniesienie – ma zaledwie 178 m n.p.n., więc nie musimy obawiać się zbyt wielkiego wysiłku.

Całe zwiedzenie parku zajmie nam jednak cały dzień. Do dyspozycji mamy wiele atrakcji na jego terenie:
· plac zabaw dla dzieci,
· ogród botaniczny,
· kapliczki,
· kamienne ruiny,
· zoo.

Odkrywanie tych atrakcji umiejscowionych wśród zarośli i drzew jest świetną zabawą i niezapomnianą przygodą. Wycieczka do Splitu nie może zakończyć się bez dokładnej eksploracji tych terenów.

 
Źródło zdjęcia: Getty Images / Tuomas_Lehtinen

3. Froggyland, czyli muzeum pełne żab

Froggyland to muzeum jedyne w swoim rodzaju, do którego muszą zajść nie tylko dzieci, ale także dorośli. Na terenie obiektu znajdziemy ponad 500 figurek żab, które wykonują różne domowe czynności:
· szyją,
· spacerują,
· ćwiczą gimnastykę,
· wchodzą po drabinie...

Nie zabraknie również bardzo abstrakcyjnych wizualizacji, takich jak żaby pływające tratwami czy łowiące ryby. Każda rodzina z dziećmi musi wejść i zobaczyć tę intrygująca kolekcję znajdującą się w Splicie.

Przeczytaj więcej: Split z dziećmi – Top 11 atrakcji

4. Pałac Dioklecjana

Cesarz Dioklecjan, któremu to wybudowano mauzoleum wymienione jako pierwsze na liście atrakcji, miał na terenie Splitu także inne budowle – w tym rezydencję, którą w sumie lepiej nazwać pałacem.

To willa w prawdziwie rzymskim stylu, wybudowana na przełomie III i IV wieku n.e. Pałac znajduje się dokładnie naprzeciwko Katedry Świętego Duje, w samym centrum miasta.

Niestety willa nie została zachowana w całości. Dzisiaj możemy zwiedzać jedynie:
· Złotą Bramę,
· westybul,
· świątynię Jowisza,
· komnaty prywatne cesarza.

Mimo to będzie to wspaniała wycieczka w przeszłość, dzięki której zobaczymy, jak wyglądały domy bogatych Rzymian w Starożytności.

 
Źródło zdjęcia: Getty Images / MykolaIvashchenko

5. Putalj Winery

Na koniec atrakcja głównie dla dorosłych – są to przepiękne i ogromne winnice, gdzie powstaje wspaniałe, chorwackie wino. Każdy musi spróbować choć kieliszek tego przepełnionego słońcem przysmaku.

Na terenie winnicy czeka nas nie tylko degustacja, ale również zwiedzanie plantacji, poczęstunek lokalnymi wyrobami czy sporo opowieści o historii tego miejsca. By skorzystać z gościnności gospodarza, musimy dokonać rezerwacji i zapłacić za wstęp, który może wydać się dość drogi – wynosi aż 80 euro. Z pewnością jednak warto!

 
Źródło zdjęcia: Getty Images / Wolfsburg1984
 
Split pełen jest miejsc wyjątkowych, które warto odwiedzić, jeśli będziemy w Dalmacji. Wbrew pozorom w tym rejonie czekają na nas nie tylko plaże i krystalicznie czysta, morska woda. Przedstawione atrakcje muszą znaleźć się na liście lokalizacji do obejrzenia. Szykujmy się jednak na sporo więcej – wycieczka do Splitu przyniesie nam o wiele więcej niespodzianek.
 
Autorem artykułu gościnnego jest Elżbieta Tchorowska z portalu Hintigo.pl, dostarczającego czytelnikom najlepszych rozwiązań, porad i inspiracji dnia codziennego.
 
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images / xbrchx
 

« Nocleg w hotelu. Jak wybrać odpowiedni dla siebie hotel? Nocleg w okolicach Zakopanego »


Polecane