Aktualności Aktualności RSS

Rodzaje obiektów noclegowych

Kiedy wybieramy się na wakacje albo planujemy wyjazd służbowy czy imprezę integracyjną, najczęściej stajemy w obliczu wyboru odpowiedniego miejsca noclegowego. Tu pojawia się czasem problem, ponieważ mamy do dyspozycji oferty od wielu firm.

Niektóre nazywane są hotelami, inne posługują się nieco innymi nazwami, ale mogą spełniać dokładnie takie same wymagania, które stawiane są hotelom. Jak zatem rozpoznać czy obiekt to hotel, pensjonat, a może motel?

Motel

Przy głównych szlakach komunikacyjnych, przy drogach szybkiego ruchu czy w pobliżu autostrad, często można znaleźć obiekty nazywane motelami, gdzie oferta kierowana jest w pierwszej kolejności do zmotoryzowanych podróżnych. Motele posiadają z reguły duże parkingi i muszą świadczyć usługi gastronomiczne. Muszą również mieć co najmniej 10 pokoi.

Hostel

To ciekawy typ obiektu noclegowego, który najłatwiej znaleźć w dużych miastach. Ma pokoje wieloosobowe, koedukacyjne, ze współdzieloną łazienką. W ofercie hosteli są tanie formy zakwaterowania, a klienci mogą korzystać z części wspólnych, jak kuchnia czy sala telewizyjna. Motele nie świadczą z reguły usług gastronomicznych - standardem jest jednak darmowa kawa i herbata.

Hotel

To obiekt noclegowy, w którym można skorzystać z noclegów krótkoterminowych. Hotel musi mieć co najmniej 10 pokoi, w większości 1-2 osobowych. Hotele, według przepisów, posiadają klasyfikację w postaci nadawanych gwiazdek, odzwierciedlających standard i poziom świadczonych usług. Wpływa na nie także to, gdzie zlokalizowany jest hotel. Warto zaznaczyć, że powinien on zapewniać usługi gastronomiczne, np. śniadanie w cenie noclegu.  Hotele są wpisane na listę prowadzoną przez marszałka województwa, w jakim się znajdują.

Hotel, motel, pensjonat, rancho? Niewielkie różnice

W praktyce obiekt noclegowo-turystyczny może nie być formalnie hotelem, ale oferowane przez niego warunki są tożsame, co w hotelu. Tak wygląda to w przypadku między innymi obiektu Rancho pod Bocianem, położonym w odległości nieco ponad 20 km od Warszawy. Dysponuje on ponad 70 pokojami, ma własną restaurację i zapewnia wysoką jakość usług. Czy kiedyś będzie to hotel „Rancho pod Bocianem”? Niewykluczone, ale już teraz można tam komfortowo wypoczywać.

« ​Jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom na wakacjach? Hotel w Bytomiu - który wybrać? Lista TOP 7 hoteli w Bytomiu »


Polecane