Aktualności Aktualności RSS

Podróż z rodziną - jak to wszystko zmieścić w samochodzie?

Wakacje w pełni, ale część wakacyjnych wyjazdów na pewno jeszcze przed nami. Coraz więcej Polaków wybiera podróż samolotem, jednak to samochód nadal jest najpopularniejszym środkiem transportu, szczególnie w przypadku niezbyt dużych odległości.

Może podróż samochodem nie należy do najtańszych, ale jest jedną z bardziej komfortowych i nie jesteśmy uzależnieni od żadnych zewnętrznych warunków - godzin wyjazdu, postojów, itd. Dodatkowo możemy wziąć tak dużo bagażu, ile jesteśmy w stanie zmieścić w samochodzie, a przy wyjazdach rodzinnych bagażu może być całkiem sporo.

Jak w prawidłowy sposób spakować samochód, aby zmieścić wszystkie bagaże i móc wrócić z dodatkowym bagażem w przypadku większych zakupów?

Warto pamiętać o podstawowych zasadach pakowania samochodu:

  1. Bagaże nie powinny być trzymane w samochodzie luzem. Nie należy układać rzeczy za fotelami, na przedniej szybie czy pod siedzeniami. Podczas wypadku czy gwałtownego hamowania z pozoru niewielka rzecz może być bardzo niebezpieczna. W tej chwili są dostępne specjalne przegródki, w których łatwo pochować mniejsze rzeczy, a większe (głównie w postaci walizek) kładziemy jedna na drugiej lub obok siebie na styk, aby nie latały po całym bagażniku w trakcie jazdy.

  2. Najpierw do bagażnika spakujmy największe i najcięższe walizki i bagaże. Najlepiej jest zacząć je układać w głębi bagażnika. Bagażnik nie powinien być załadowany "aż po sam dach" – należy pamiętać chociażby o tym, by nie przesłaniać lusterka wstecznego. Podobnie jak z przedmiotami umieszczonymi luzem w samochodzie, które w przypadku wypadku mogą stwarzać dodatkowe zagrożenie na przykład uderzając pasażerów w tył głowy.

  3. Jeśli nasze bagaże nie mieszczą się w bagażniku, warto wtedy wykorzystać bagażnik dachowy. Box dachowy umieszczony na specjalnym bagażniku dachowym pozwoli nam na spakowanie dodatkowych ubrań, bądź przewiezienie innych mniejszych rzeczy w zamkniętym bagażniku. Boxy takie pozwalają nam więc na zwiększenie przestrzeni na przewóz bagażu. W tym miejscu odsyłamy do istniejącego od ponad 10 lat sklepu z bagażnikami.

  4. Jeśli chcemy zabrać ze sobą na wakacje rowery, warto zakupić uchwyty rowerowe montowane na dachu lub haku – oba te rodzaje są dostępne na https://www.e-bagazniki.pl/bagazniki-rowerowe i można wybrać uchwyt nawet na 4 rowery. Umożliwią one bezpieczny i wygodny przewóz rowerów. Należy jedynie pamiętać o ograniczeniu prędkości, bowiem dodatkowe przedmioty na dachu mogą powodować znaczny opór powietrza, w instrukcji dołączanej do bagażników z pewnością znajdziemy informację na temat maksymalnej prędkości, z jaką można się poruszać mając na dachu zainstalowany bagażnik.

Bagażnik dachowy powinien być umiejscowiony tak, aby nie zmieniał środka ciężkości pojazdu. Warto również pamiętać o tym, żedodatkowa powierzchnia na dachu będzie zwiększała powierzchnię tworzącą opór dla powietrza, zatem samochód będzie potrzebował więcej mocy podczas przyśpieszania i wyprzedzania. Dodatkowym utrudnieniem podczas jazdy z bagażem/rowerem umieszczonym na dachu może być boczny wiatr – warto zachować szczególną ostrożność.

Podsumowując, istnieje kilka podstawowych zasad, których powinniśmy przestrzegać podczas pakowania bagaży. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że nasz wyjazd stanie się bezpieczny i przyjemny, a my spędzimy podróż w komfortowych warunkach i będziemy mogli cieszyć się z zaplanowanych dużo wcześniej wakacji. Tak więc pamiętajmy, aby wszystko robić w sposób przemyślany i z głową - wtedy nasza wakacyjna podróż będą na pewno udane.

Prawo autorskie do zdjęcia: primus1 / 123RF.com

« Wróć zobacz więcej aktualności »