Aktualności Aktualności RSS

Stoki narciarskie latem - co tam się wtedy dzieje?

Postanowiłam zbadać bardzo frapującą mnie rzecz: Co się dzieje ze stokami narciarskimi latem? Czekają na zimę? To wszytko?! A ludzie, którzy tam pracują mają tylko pracę sezonową? Jak to jest? Odpowiedzi na te pytania bardzo mnie zainspirowała i osobiście, i zawodowo.
 

Niestety, są takie stoki narciarskie, które po sezonie są uprzątane i zamykane, a właściciele i pracownicy oczekują w napięciu najbliższego śniegu. Takie miejsce jednak powinno sprawiać nieprzerwaną radość ludziom tworzącym je, aby móc ją później oddawać swoim Gościom, Turystom. Tak się nie tylko przywiązuje do siebie Klientów, ale też buduje dobrą aurę miejsca. Wtedy mamy do czynienia z czymś żywym, ewoluującym - a więc bardzo atrakcyjnym i kreatywnym. Na szczęście można w Polsce wskazać stoki narciarskie, które tętnią życiem cały rok. Jest ich niewiele, ale atrakcjami mogłyby obdzielić pozostałe. Jak one to robią?

Okazuje się, że nawet fajna restauracja, czy dobra funkcjonująca karczma nie wystarczą. Sztuczne stoki z całorocznymi trasami przyciągają tylko zapalonych miłośników tego sportu.  Pewnie dlatego można je policzyć na palcach jednej ręki. Zdarza się, że cały rok na stokach funkcjonują wyciągi, którymi można wjechać na szczyt  i podziwiać widoki. Należą do nich jednak dość oblegane miasta, takie jak Wisła czy Zakopane. Zdecydowanie wyróżniają się w tej kategorii stoki w Krynicy Zdroju i Kasinie Wielkiej, które postawiły na rozwój i szerokie atrakcje: nie tylko czynne wyciągi - ale dużo więcej. Przyjrzałam się  bliżej tym małopolskim miejscowościom, ponieważ już na pierwszy rzut oka widać w nich  coraz to nowe inwestycje. O nich się słyszy i mówi.

W Kasinie Wielkiej dokończono w tym roku (2017) dużą inwestycję na skalę Polski. Chodzi o największy w kraju park rowerowy. Bike Park Kasina to przede wszystkim 9 tras rowerowych o wzrastającym stopniu trudności, dla kolarzy w różnym stopniu zaawansowania, w tym dla rodzin z dziećmi. Wszystkie trasy prowadzą wśród pięknej, unikalnej beskidzkiej przyrody. Skorzystają z tego parku i amatorzy, poszukujący aktywnego wypoczynku i relaksu wśród natury, i Ci, którzy zajmują się - lub chcą się zająć - sportem wyczynowo. To dla tych ostatnich zostały przygotowane trasy downhill, którymi zjeżdżają kolarze ekstremalni, grawitacyjni. Na górę wraz z pojazdem wyjeżdża się szybkim, nowoczesnym wyciągiem kanapowym. Już na otwarciu Bike Parku było dużo wspaniałej zabawy i adrenaliny, a przestrzeń ta jest ciągle udoskonalana. Można sprawdzić, jakie trasy odpowiadają konkretnym predyspozycjom i oczekiwaniom, a także śledzić aktualności na stronie bikeparkkasina.pl. Tam też dowiedzieć się można o wszelkich udogodnieniach dla uprawiających ten sport. Na stoku w Kasinie  funkcjonuje  całe profesjonalne zaplecze dla rowerzystów: sklep, serwis, wypożyczalnia. Sporo się tam dzieje (zawody, konkursy) i można dokonać wyboru: czy się chce poznać wielu fantastycznych ludzi i zakręconych pozytywnie kolarzy, czy odpocząć, relaksując się, na dwóch kółkach z dala od ludzi. Urokliwe są bowiem zakątki tej wsi, które można okryć na rowerze.Dla poszukujących spokoju i pięknych widoków, polecany jest wyjazd na szczyt Śnieżnicy, gdzie czekają leżaki i warunki dla pełnego relaksu.

Wakacje i weekendy w Kasinie to  najbardziej chyba urodzajny czas. Wtedy nuda się nie uda! Na pewno. Warto tu wyróżnić organizowaną przejażdżkę Pociągiem Retro : Chabówka-Kasina Wielka. To rewelacyjna opcja dla rodzin, dla par, dla grup przyjaciół. Każdy w tej podróży odkryje coś dla siebie. Strona stacji, kasinaski.pl, bardzo fajnie została zaprojektowana, dając internaucie możliwość przeglądania atrakcji zimowych i letnich oddzielnie.

Freeskihotele.pl - to miejsce w sieci, które podpowie, jaki nocleg wybrać w Kasinie Wielkiej, czy Krynicy Zdroju. Zaletą obu miejsc są równie atrakcyjne kulinarnie karczmy oraz cudowne szklaki piesze. Dla miłośników trekkingu, nordic walking, czy biegania to wymarzone miejsca. Krynica latem to przede wszystkim festiwale, urocze knajpki, SPA, generalnie - możliwości wzmocnienia ciała, urody i ducha. Bardzo interesującą częścią tego miasta są Słotwiny. Stacja narciarska Słotwiny Arena także ma liczne propozycje dla Gości przez okrągły rok. Największą z nich, latem, są trójkołowce. To pojazdy, z którymi wyjeżdża się kolejką krzesełkową, (krzesełka zostały wymienione na bardziej wygodne i nowoczesne początkiem roku) na szczyt stoku i zjeżdża po specjalnie wyznaczonej trasie. Jest to wspaniała zabawa, na którą warto się wybrać ze znajomymi czy z rodziną. Szczególnie, że w tej stacji są  warunki idealne, by odpocząć i spędzić świetny weekend lub urlop. Stok dysponuje bardzo wygodnymi miejscami noclegowymi. Chata na Stoku oferuje pokoje w standardzie hotelowym z widokiem na góry. W tym samym budynku mieści się restauracja z pysznymi regionalnymi daniami i słodki bar. W niedzielę serwowane są pełne obiady - dwudaniowe + deser - w cenie 20 złotych, z myślą o tych, którzy w siódmy dzień tygodnia chcą naprawdę odpocząć i oderwać się od obowiązków. Według mnie, chwilę najbardziej chciałoby się zatrzymać siedząc na leżaku, na tarasie z widokiem na stok, na Beskidy. Nikogo do tego nie trzeba zachęcać - zwłaszcza, że w lecie do dyspozycji gości są przygotowane na świeżym powietrzu bufet z zimnymi napojami i drinkami, grill, a dla dzieci wata cukrowa, plac zabaw, animacje, spotkanie z Kubusiem i Pingwinem (duże żywe maskotki, które dzieci pokochały!). Te błogie spotkania na tarasie funkcjonują pod znaną już w regionie nazwą "Kąpiele słoneczne i powietrzne". W sezonie letnim, w każdą sobotę, Arena zaprasza na Sobotnie Disco - impreza z tańcami przy muzyce DJ Becket. Atmosfera w letnie, ciepłe wieczory jest tam zupełnie wyjątkowa, rwą się do tańca starsi i młodzi!

Powiem krótko. Są stacje narciarskie, które w sezonie letnim robią rzeczy, które warto naśladować i z których grzech nie korzystać. Co robią Goście w lecie na Stokach w Słotwinach i Krynicy? Za dnia oddają się szaleństwom rekreacyjnym, a wieczorem tańczą, piją  wino i oddychają ciepłym, świeżym, beskidzkim powietrzem. 

 


 

« Wróć zobacz więcej aktualności »