Aktualności Aktualności RSS

Pielgrzymki i ich nowy turystyczny wymiar

W sferze religijnej pielgrzymka jest okazją do duchowej odnowy i pogłębienia swojej wiary. Coraz częściej jednak zyskuje też nieco inne znaczenie, które odbiega wyraźnie od jej typowo religijnego wymiaru. Mowa o walorach turystycznych pielgrzymki, widocznych szczególnie podczas wyjazdów do miejsc świętych poza granicami kraju.

Duchowe przeżycia

Niewątpliwie podstawowym celem organizacji wyjazdów pielgrzymkowych jest z religijnego punktu widzenia pobudzenie do duchowych przeżyć. Poprzez odwiedzanie miejsc, w których działy się ważne wydarzenia dla danego wyznania czy odłamu, wzrastać ma wewnętrzna wiara pielgrzymów. Jednak nawet najbardziej konserwatywne ruchy religijne nie mogą dzisiaj ignorować trendów pielgrzymkowych, które dotyczą kwestii typowo turystycznych. Część z nich docenia wręcz ten podróżniczy walor, który może być jednym z argumentów do wyruszenia na taką wyprawę, a biuro pielgrzymkowe organizując wyjazdy stara się podkreślać ich turystyczne atuty.

Pielgrzymka czy wycieczka?

W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć aspekt religijny z podróżniczym. Najbardziej popularne pielgrzymki do Rzymu trwają najczęściej kilka a nawet kilkanaście dni, dlatego bez trudu można poświęcić dwa lub trzy wyłącznie na turystyczne zwiedzanie i oprowadzenie po najstarszej kolebce cywilizacji euroatlatyckiej. Podział ten zależy wyłącznie od samego biura pielgrzymkowego oraz samych pielgrzymów i ułożonego planu ramowego wyjazdu. Te same zasady mogą obowiązywać w przypadku pielgrzymki do Francji, gdzie prócz odwiedzenia najbardziej znanych świętych miejsc objawień czy sanktuariów, można poświęcić kilka dni na odwiedzenie Paryża, Nicei albo nawet odpocząć nad Morzem Śródziemnym.

Najciekawsze cele pielgrzymkowe

W Polsce turystyka pielgrzymkowa nadal kojarzy się głównie z lipcowymi i sierpniowymi pielgrzymkami pieszymi na Jasną Górę. Jeśli są organizowane jakieś wyjazdy zagraniczne, to ich docelową realizacją najczęściej zajmują się wyspecjalizowane biura, które w swojej ofercie posiadają pielgrzymki do Włoch, Grecji, Francji, Izraela, a więc do najciekawszych i najpopularniejszych miejsc dla pielgrzymów. Rosnącą popularnością cieszą się też wyjazdy szlakami apostolskimi, biblijnymi czy katolickich świętych. 

« Noclegi Gdańsk – weekend w Trójmieście Dlaczego oferty last minute to wielkie udogodnienie? »