Aktualności Aktualności RSS

Miasta turystyczne na Mazurach — Giżycko

Jak wielu innych Polaków przez wiele lat na wakacje, rzadziej krótsze urlopy, wyjeżdżaliśmy za granicę. Nie da się ukryć, że takie wczasy są obecnie coraz atrakcyjniejsze finansowo. Jednak w końcu, głównie ze względu na brak czasu, powiedzieliśmy dość i wraz z rodziną postanowiliśmy poszukać czegoś w Polsce. Miało być ciekawie turystycznie, bo lubimy zwiedzać, bezpiecznie, bo bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze, a przy tym również i tanio. Nie oszukujmy się, cena również jest istotna. Po dłuższym namyśle, a w zasadzie negocjacjach, padło na Giżycko. Oto nasze odczucia z odwiedzin tego XV-wiecznego miasta.
 

Co nieco o Giżycku


Zacząć należy od krótkiego przedstawienia samego miasta, bo o Giżycku poza — co logiczne — mieszkańcami Warmii czy Podlasia, wielu turystów zdaje się zapominać, a nie bez powodu jest to miasto okrzyknięte letnią stolicą Warmii i Mazur. To miasto położone w centralnej części Pojezierza Mazurskiego w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, na północny-wschód od Olsztyna, usytuowane jest pomiędzy jeziorami Mamry i Niegocin. Co istotne z punktu widzenia miłośników wody i plaż, wokół miasta roztacza się jednak aż siedem jezior: Niegocin, Kisajno, Tajty, Tracz, Wojsak, Duża i Mała Popówka, dzięki czemu jest to atrakcyjny ośrodek wypoczynkowy i turystyczny. Z tego względu to również najlepsze miejsce na Warmii i Mazurach do uprawiania czy nauki sportów wodnych, gdzie nie tylko czarteruje się jachty, ale prowadzi też szkolenia i obozy.
 

Największe atrakcje turystyczne Giżycka


Nie możemy powiedzieć, że Giżycko to miasto, które ma nadzwyczaj wiele atrakcji turystycznych, ale kilka godzin trzeba sobie na nie zarezerwować. Jako że wraz z rodziną jesteśmy miłośnikami historii, narzekać nie mogliśmy.

Jedną z atrakcji jest wzniesiona w latach 1843-55 Twierdza Boyen, która stanowi doskonały przykład pruskiej szkoły fortyfikacyjnej. Położona na zachód od centrum Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, na tzw. Wyspie Giżyckiej, zbudowana została z głazów narzutowych i czerwonej cegły, a dodatkowo otoczona wałem ziemnym. Wysoka nawet na 33 metry twierdza jest jednym z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych założeń obronnych w Polsce.

Po zwiedzeniu Twierdzy Boyen przyszedł czas na kolejną atrakcję, a więc zamek wzniesiony około 1341 roku przez zakon krzyżacki. Został on zbudowany nad kanałem Łuczańskim łączącym jeziora Niegocin i Kisajno, a składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, który okalała fosa.

Warto odnotować, że w roku 1365 zamek został spalony przez Litwinów, ale Krzyżacy odbudowali twierdzę. Dziś jest to doskonale odremontowany budynek, w którym mieści się Hotel St. Bruno. Marzyliście o tym, aby spędzić noc w zamku krzyżackim? Teraz to możliwe, choć biorąc pod uwagę ceny, to oczywiście taniej aniżeli w hotelu, będzie w hostelu czy pensjonacie. Zresztą zatrzymać się też można w kwaterach prywatnych. To również świetna opcja. Zwłaszcza dla turystów z zupełnie innych części Polski, którzy chcieliby lepiej poznać kulturę i gościnność mieszkańców Warmii i Mazur, a na tej płaszczyźnie wiele do zarzucenia mieć im po prostu nie wolno.

Nie są to oczywiście wszystkie atrakcje turystyczne Giżycka. Pięknie prezentują się też cerkwie i kościoły, choć tym przyjrzeliśmy się tylko pobieżnie. Nie mogliśmy bowiem całego czasu zarezerwowanego na wakacje w Giżycku spędzić tylko na zwiedzaniu lokalnych obiektów. Oczywiście był też czas na naukę sportów wodnych i opalanie się na plaży, tak aby zadowoleni byli wszyscy bez wyjątku. W końcu wakacje to czas dla rodziny...

« Ubezpieczenie turystyczne to gwarancja bezpiecznej podróży Czym są podróże szyte na miarę? »


Turystyka - wybierz na Ceneo