Aktualności Aktualności RSS

Bośnia i Hercegowina – piękny kraj, który przecina terytorium Chorwacji, a ma zupełnie inne zasady

Chorwacja to kraj, który często odwiedzają polscy turyści. Bezpieczny, stosunkowo bliski i jeszcze do tego o dość podobnym języku – wydaje się swojski. A przecież tuż za jej granicą znajdują się mniej bezpieczne kraje, w których realia są zupełnie inne. Nie zapomnij przed wyjazdem do Chorwacji o zielonej karcie i innych formalnościach.
 

Bośnia i Hercegowina – o tym trzeba pamiętać

Polscy turyści nie zdają sobie często sprawy, że aby wjechać do Bośni i Hercegowiny samochodem potrzebna jest specjalna zielona karta. Aby dotrzeć do Dubrownika, musimy przejechać przez przecinające Chorwację Bośnię i Hercegowinę. Zielona karta to nie tylko formalny wymóg. Dzięki niej w razie wypadku kierowca będzie lepiej chroniony i może liczyć na odszkodowanie. Zielona karta w Chorwacji - zobacz dlaczego bardzo się przyda! Da się ją wykupić poprzez stronę polskiego ubezpieczyciela i warto to zrobić z wyprzedzeniem. Jeśli się nie uda, można ją dostać na granicy kraju w którym obowiązuje, w oddziale firmy ubezpieczeniowej. Straż graniczna na przejściach może poprosić nas o pokazanie dokumentów i zielonej karty.

Ważność paszportu a wyjazd do Chorwacji

Zielona karta to nie jedyne, o co trzeba zadbać przed wyjazdem. Choć do samej Chorwacji można wjechać na dowód osobisty na podobnej zasadzie, jak do innych europejskich krajów, po drodze może być nieco trudniej. Przykładowo, aby wjechać do Serbii, która nie jest członkiem Unii Europejskiej, dowód osobisty musi być ważny przez ponad 90 dni od wjazdu. Przy krótkich wyjazdach na urlop do Chorwacji, gdzie kontrola dokumentów nie jest restrykcyjna, łatwo o tym zapomnieć. W trakcie jazdy tam lub z powrotem okaże się jednak, że trzeba nadkładać kilkaset kilometrów, jeśli wjazd do Serbii nie jest możliwy. Z kolei podróżując do Kosowa, będziesz potrzebować paszportu. Co istotne, polski MSZ odradza podróżowanie do Kosowa, a przede wszystkim przekraczanie granicy między Kosowem a Serbią. Kraje te mają napięte relacje i mogą nawet nie uznawać swoich pieczęci w paszportach, co utrudni podróż.

Chorwacja – co jeszcze trzeba wiedzieć przed objazdem?

Lepiej nie odkładać zakupu zielonej karty do Chorwacji, gdzie w sezonie będzie dużo turystów, a na przejściach granicznych trudno będzie o wyrobienie dokumentu. Szczególnie, że zielona karta jest ważna w Albanii, Czarnogórze czy Macedonii, a więc na pewno przyda się podczas wycieczki objazdowej po Bałkanach. Pamiętaj – w Kosowie zielona karta nie obowiązuje. Na jego terytorium warto mieć oddzielne ubezpieczenie pojazdu. Można je wykupić na granicy, ale nie na każdej i poza nocami czy świętami. W praktyce więc lepiej zadbać o to z wyprzedzeniem. Inna istotna informacja o regionie jest taka, że choć dorośli mogą wjeżdżać na teren Czarnogóry z dowodem osobistym, to od dzieci oczekuje się paszportu.

« Na co zwracają uwagę goście w pokojach hotelowych? Informacje o Krakowie »


Polecane
Turystyka - wybierz na Ceneo