Aktualności Aktualności RSS

Architektura Płocka – co warto zobaczyć?

Polska architektura miejska należy do grona bardzo ciekawych i niezwykle wiekowych przykładów zręczności rzemieślniczej. Historia naszego kraju jest na tyle długa, że niemal każda epoka odcisnęła swoje piękno na wyglądzie niektórych budynków współczesnych metropolii.

Niektóre z tych budowli są do dziś używane i mieszkają w nich ludzie, inne przekształcono w muzea lub wpisano na listę zabytków, z których mogą korzystać turyści i okoliczni mieszkańcy. Jednym z takich miast jest właśnie Płock, którego historia sięga czasów średniowiecza oraz kultów pogańskich, które były kiedyś popularne na tych ziemiach. Jakie budowle pozostawił tutaj czas? O tym poniżej.

Architektura sakralna

W Płocku jest bardzo wiele kościołów, jednakże atrakcjami turystycznymi jest jedynie kilka z nich. Niewątpliwie najstarszą budowlą w tej kategorii jest bazylika katedralna, której budowa przypadała na lata 40-te XII wieku. Choć z czasem dokonywano w niej pewnych zmian, to do dziś możemy podziwiać oryginalny zamysł architekta, który stworzył jej projekt. Widać to zwłaszcza w romańskich elementach, które od początku istnienia katedry stanowiły integralna część bazyliki. Tutaj też spoczęli po śmierci dwaj królowie Polski – Bolesław Krzywousty i Władysław Herman. Innym przykładem architektury sakralnej jest Katedra Mariawicka, znana również pod nazwą Świątyni Miłosierdzia i Miłości. Choć to budowla z początku XX wieku to stanowi ona piękną ozdobę ziemi płockiej. Jest to przykład dobrze oddanej maniery neogotyku angielskiego, wzniesionego na kształt litery „E” z przylegającym do niego klasztorem. Innymi budynkami w tej kategorii mogą tu być:

- kościół kolegiacki Św. Bartłomieja (jego budowa przypada mniej więcej na pierwszą połowę XVII wieku),
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia (znajduje się tu Muzeum Św. Siostry Faustyny),
- klasztor Starokatolickiego Kościoła Mariawitów (kolejny przykład neogotyckiej architektury w Płocku).

Perełki turystyczne

Płock obfituje w wiele ciekawych przykładów architektury, które niekoniecznie są zaliczane do obiektów sakralnych. Jednym z najbardziej znanych jest XIV-wieczny zamek książęcy, który dwa wieki później został zamieniony na opactwo benedyktynów. Budowla ta jest połączeniem stylu romańskiego, baroku oraz gotyku. Co do innych przykładów to należało by tu wymienić:

- Amfiteatr Płocki (stanowi on integralna część skarpy, w którą został wbudowany, a jego pojemność to aż 3,5 tysiąca miejsc),
- Muzeum Mazowieckie (jedno z najstarszych w Polsce; posiada liczne dzieła sztuki secesyjnej, w tym obrazy Wyspiańskiego),
- Stary Rynek oraz ratusz miejski,
- pomnik Józefa Piłsudskiego.

Gospodarka i rozrywka

Oprócz miejsc typowych i zabytkowych Płock oferuje swoim gościom i mieszkańcom także świetne warunki do rozwoju przemysłu oraz miejsca idealne do spędzenia kilku wolnych chwil i oddaniu się wybranej rozrywce. Do tego grona należą np. Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Stadion im. Kazimierza Górskiego, Ogród zoologiczny oraz fabryka odzieży dżinsowej Levi Strauss (popularnych Levi'sów).

 

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja wPłocku.pl

« Hotel przyjazny dla dziecka Takie atrakcje wyłącznie we Wrocławiu! »