Aktualności Aktualności RSS

Zimowe szaleństwo i zdrowa zabawa na śniegu – jak ubrać się na stok narciarski?

Dobra zabawa na zewnątrz, gdy temperatury spadają, zależy nie tylko od nastroju i okoliczności, ale też od odpowiedniego przygotowania się na warunki pogodowe. Tylko wówczas, gdy ma się zapewniony komfort cieplny, można w pełni czerpać pozytywne wrażenia z szusowania po stoku lub ze wspólnego lepienia bałwana przed domem.

Zimowe aktywności dla dzieci i dorosłych – jak się ubrać? O co zadbać?
Choć niektórzy najchętniej przesiedzieliby całą zimę pod ciepłym kocem, to jednak ze śniegiem i mrozem można się zaprzyjaźnić i warto przełamać te lody szczególnie wówczas, gdy ma się dzieci. Ruch na świeżym powietrzu jest wskazany nie tylko latem, ale także zimą i nie brak ciekawych zajęć, jakie można wówczas podjąć.
  • Wyprawa na sanki – to okazja do ruchu, świetnej zabawy i ekscytujących wrażeń, ale warto zadbać o odpowiednią odzież. Absolutne minimum to zimowa kurtka, śniegowce, czapka, rękawiczki i szalik. Dla mniejszych dzieci warto wybrać kombinezon.
  • Lepienie bałwana – nie jest tak ekstremalne, jak jazda na nartach, ale i tak potrafi zmrozić dłonie i uszy. Warto zadbać o ciepłą odzież i porządne rękawiczki.
  • Wycieczka w plener – wędrówki po ośnieżonych trasach spacerowych i dnami dolin mają swój niepowtarzalny urok. W tych okolicznościach należy szczególnie starannie skompletować ekwipunek i elementy garderoby. Kluczowe są odpowiednie buty trekkingowe na zimę albo śniegowce, dobrze ocieplona kurtka, nakrycie głowy, rękawiczki. Warto zadbać także o bieliznę termoaktywną oraz ubrać się na cebulkę w kilka warstw odzieży.
  • Wyjazd na narty lub snowboard – coraz popularniejszy sposób na aktywne spędzanie czasu zimą. Poza dobrymi nartami, kaskiem i goglami narciarskimi, należy zadbać o odpowiednią odzież termoaktywną. Dobrym wyborem będzie odzież profesjonalna, sportowa, która jest dedykowana dla narciarzy, gdyż w odpowiedni sposób chroni przed mrozem i wiatrem, ale zapewnia też termoregulację i zapobiega przegrzewaniu się. Szczególnie istotna, poza odzieżą wierzchnią, jest w tym wypadku bielizna termoaktywna. Warto sięgać po produkty elastyczne, godne polecenia są wyroby z wełny merynosów lub z jej domieszką, gdyż jest to materiał o znakomitych właściwościach termicznych, a przy tym gładki i delikatny dla skóry.
Kompletowanie zimowej odzieży do zadań specjalnych można rozpocząć w sklepie online – Presto. W asortymencie tego sklepu nie brak odzieży profesjonalnej do wielu dyscyplin sportowych, ale też odzieży w sam raz na trudne warunki pogodowe i typowo turystycznej.

Zimowa wycieczka w góry – jaki ekwipunek?
Wyprawa w góry, nawet w ich niskie partie, to za każdym razem spore wyzwanie organizacyjne, ale też sytuacja, której nie należy bagatelizować. O tym, jak pogoda potrafi spłatać psikusa w górach nie trzeba chyba nikomu przypominać, a zimą może być tylko bardziej ekstremalnie i bardziej niebezpiecznie, dlatego warto pamiętać o kilku rzeczach:
  • Pojemny plecak turystyczny to absolutna podstawa. Jeśli wybieramy się z dzieckiem, niech także niesie swój bagaż, nawet niewielki.
  • Warstwowe ubranie, bielizna termiczna i dobre buty trekkingowe lub śniegowce to absolutne minimum na każdej zimowej wycieczce. Nawet wybierając się na spacer do niepozornej dolinki należy nastawić się na trudne warunki pogodowe, śliskie podłoże i tym podobne niedogodności.
  • Mapa, kompas, telefon i latarka to przedmioty, które należy mieć przy sobie. Trasę warto opracować wcześniej i przyjąć spory zapas czasowy, by móc wrócić przed zmierzchem lub dotrzeć do schroniska przed zmrokiem, by nie być zmuszonym do kontynuowania wędrówki po ciemku, a zimą zmrok zapada dość wcześnie.
  • Śpiwór przydaje się nie tylko podczas noclegów w schronisku. Warto go mieć ze sobą na wyjeździe, ale też rozważyć zabieranie go na wędrówki – można ułożyć go na zimnej ławce lub głazach, by wygodnie zjeść posiłek albo okryć się nim na chwilę.
  • Dobry termos i posiłek na drogę to kolejne elementy, które warto mieć przy sobie, szczególnie w zimowej scenerii. Termos umożliwi napicie się gorącej herbaty na szlaku, a kanapki na drogę dodadzą energii na trasie.
Wyjazdy w góry w okresie jesienno-zimowym można ograniczyć do bezpieczniejszego minimum i poruszać się głównie po terenach w pobliżu zabudowań, po okolicznych miastach i miasteczkach, ale dla wielu osób to za mało i jest to w pełni zrozumiałe – wędrówka przez malowniczy las albo ośnieżonym dnem wąwozu daje niezapomniane wrażenia estetyczne, pomaga odetchnąć i aktywnie odpocząć, ale priorytetem zawsze powinno być bezpieczeństwo wszystkich uczestników wycieczki. Przed każdym wypadem w teren należy sprawdzić bieżące prognozy pogody oraz upewnić się, czy wejście na szlak jest bezpieczne (ostrzeżenia są wydawane regularnie na przykład wówczas, gdy istnieje ryzyko zamieci, śnieżycy, osunięcia się lawiny lub gdy szlaki są szczególnie mocno oblodzone). To minimum, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i nie angażować niepotrzebnie służb ratowniczych.

 Tekst opracowany ze współpracą z sklep-presto.pl.

« Wróć zobacz więcej aktualności »