Aktualności Aktualności RSS

Zasady bezpieczeństwa w górach - sprawdź koniecznie przed wyjazdem!

Planujesz wyjazd w góry? To świetny pomysł na przyjemny relaks i ciekawe spędzenie czasu. Jednak zanim się spakujesz, sprawdź, czy na pewno znasz najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach.
 

Zaplanuj szczegółowo cel i trasę

Jeśli Twój pobyt w górach ma przebiegać pod znakiem aktywnego relaksu, wszelkie przygotowania rozpocznij od zaplanowania celu swojej wyprawy. Ten powinien współgrać jak najbardziej z Twoimi: kondycją, umiejętnościami, predyspozycjami i doświadczeniem. To niezwykle ważne, szczególnie gdy na szlak wybierasz się po raz pierwszy lub samotnie, a nie z wycieczką i przewodnikiem. Jako początkujący górski turysta skoncentruj się na miejscach popularnych i łatwo dostępnych. Unikaj miejsc mało uczęszczanych – na te jeszcze przyjdzie czas. Bezpieczny pobyt w górach zagwarantuje Ci też szczegółowe zaplanowanie trasy. Na początek stawiaj na te mało skomplikowane i o jak najkrótszym czasie trwania. Zwróć koniecznie uwagę, czy na trasie masz dostęp do schronisk lub miejsc, gdzie możesz się schronić na wypadek nagłego załamania pogody lub utraty sił. Pamiętaj, by planując trasę rozplanować czas potrzebny na posiłek czy uzupełnienie rezerw wody i energii.
 

Świt to najlepszy czas na wymarsz

Inna ważna zasada bezpiecznego pobytu w górach dotyczy najlepszego czasu na wymarsz. Swoje wyjście zawsze planuj jak najwcześniej. Powodów jest tu kilka. Po pierwsze – będziesz mieć więcej czasu na to, aby nasycić się widokami. Po drugie – rankiem zazwyczaj panuje dużo lepsza widoczność. Ponadto rano pogoda w górach jest o wiele bardziej stabilna niż w pozostałych porach dnia. Gdybyś natomiast nabawił się kontuzji o wiele bezpieczniej, będzie Ci poruszać się po szlaku za dnia, niż po zmroku, kiedy zmieniają się zarówno pogoda, jak i warunki na samej trasie.
 

Zabierz mapę, kompas, przewodnik

Bezpieczeństwo w górach zapewni Ci też dobra orientacja w terenie. Oczywiście ułatwi Ci ją GPS w komórce, ale jak każdy sprzęt – urządzenie może odmówić współpracy. Dlatego warto, byś zabrał do plecaka aktualną mapę miejsca, w którym wypoczywasz z oznaczeniem okolicy, jaką zamierzasz zwiedzić. Nie zapomnij też o kompasie i przewodniku. Kompas powie Ci, czy idziesz we właściwym kierunku. Przewodnik wskaże Ci natomiast najciekawsze atrakcje, a dodatkowo pokaże, gdzie możesz się zatrzymać na posiłek. Opowie Ci też nieco o miejscu, w które się udajesz bądź o okolicy, po której wędrujesz.
 

Nie zapomnij o prowiancie na drogę

W czasie trasy możesz poczuć nagły spadek energii, co może utrudnić Ci bezpieczne kontynuowanie wyprawy. Zabezpiecz się przed nim, zabierając w trasę energetycznego batona lub bułkę z bananem. Zabierz też koniecznie butelkę z czystą wodą. Może Ci przydać na trasie na przykład do przemycia rany lub umycia twarzy. 
 

Zadbaj o odpowiedni ubiór i obuwie

Ważna zasada bezpiecznego pobytu w górach dotyczy stroju. Powinien być on: dopasowany do pory roku; niekrępujący ruchów; zapewniający wygodę; wykonany z oddychających materiałów. W Twoim plecaku nie powinno też zabraknąć: dodatkowej pary skarpet, ciepłej bluzy oraz kurtki nieprzemakalnej. Dopełnienie idealnego na górskie wycieczki stroju stanowi odpowiednie obuwie. Buty powinny być wodoodporne. Zapewniać stopie wygodę, a nogom stabilność. Ich podeszwa powinna być gruba i antypoślizgowa. Wszystkie te atrybuty posiada obuwie trekkingowe.
 

 Apteczka to podstawa

Planując bezpieczny wypoczynek w górach, nie możesz zapomnieć o zabraniu ze sobą w trasę apteczki. Jej najważniejsze elementy to: środki przeciwbólowe i przeciwbiegunkowe; środki dezynfekujące; bandaż oraz środki opatrunkowe.
 

 Zapisz numery alarmowe i nie zapomnij naładować telefonu

Kolejna istotna zasada znacznie podnosząca Twoje bezpieczeństwo w górach dotyczy numerów alarmowych do TOPR lub GOPR, czyli:
 

  • 985;
  • 601-100-300.

Powinieneś mieć do nich łatwy i stały dostęp. Dlatego też zapisz je w najczęściej wybieranych. Pamiętaj też o tym, by zabrać ze sobą powerbank lub dodatkową naładowaną baterię. Przed wyjściem koniecznie naładuj maksymalnie telefon. Aby wydłużyć jego działanie, wyłącz zbędne aplikacje. O swoim wyjściu w góry powiadom jak największą liczbę osób, by w razie problemu, mogły rozpocząć akcję pomocową.

Sprawdź prognozę pogody

Zanim wyjdziesz w góry, koniecznie sprawdź prognozę pogody. To ważne, aby w czasie, gdy znajdziesz się na trasie, nie spotkała Cię burza, czy ulewa. Te dwa zjawiska bywają wyjątkowo agresywne i niebezpieczne w górach. Pamiętaj też o jednym: aura w górach potrafi zmienić się niemal z godziny na godzinę. Dlatego wskazane jest, abyś obserwował dokładnie niebo i warunki pogodowe i w razie obaw mógł znaleźć schronienie. Warto też, abyś w smartfonie miał zainstalowaną aplikację, która umożliwi Ci na bieżąco śledzenie sytuacji pogodowej.
 

Wykup ubezpieczenie

To kolejna istotna zasada, o której łatwo zapomnieć, a która pomoże Ci uniknąć dodatkowych – niekiedy wysokich – kosztów związanych z akcją ratunkową. Jest ono szczególnie przydatne, gdy przekroczysz granicę. Idealne ubezpieczenie powinno obejmować akcje ratunkowe z zastosowaniem helikoptera oraz specjalistycznego sprzętu ratowniczego, a także akcje poszukiwawcze.
 

Sprawdzony nocleg też jest ważny

Odpowiedzialne zachowanie w górach oraz solidne przygotowanie do wyjścia w trasę to nie jedyne zasady, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w górach. Niezwykle ważnym elementem każdego takiego wyjazdu jest wybór odpowiedniego noclegu. Powinien on spełniać następujące warunki:
 

  • dobra lokalizacja – chodzi tu o łatwy dostęp do punktu pomocy medycznej oraz apteki;
  • warunki pobytu dostosowane do indywidualnych potrzeb (pobyt z dzieckiem lub zwierzakiem, pobyt osoby niepełnosprawnej);
  • kompletne wyposażenie – aneks kuchenny, sprzęty i akcesoria domowego użytku, łazienka z wyposażeniem i WC.


Wszystkie te wymogi spełniają między innymi luksusowe apartamenty w centrum Zakopanego (apartamentyluxzakopane.pl). Są to obiekty sprawdzone, w pełni zaufane, o dogodnej lokalizacji i gwarantujące najbardziej komfortowe warunki wypoczynku.

« Komfortowe warunki do wypoczynku, jak i do rozmów o interesach Komfortowy hotel w Kołobrzegu — po czym poznać godny uwagi obiekt? »