Aktualności Aktualności RSS

Zamiast smażyć się na plaży, odwiedź naszych gospodarzy - Agroturystyka w Dolinie Strugu

Wybierając miejsce na wakacyjne wojaże coraz częściej Polacy decydują się na urlop w gospodarstwach agroturystycznych. Agroturystyka to bowiem popularna ostatnimi czasy forma wypoczynku na wsi, szczególnie atrakcyjna dla rodzin z dziećmi. Przyjrzyjmy się zatem co oferują tego typu gospodarstwa na terenie Podkarpacia, a konkretnie w malowniczo położonej Dolinie Strugu.

Dolina Strugu to mikroregion, usytuowany w północnej części Pogórza Dynowskiego, w centralnej części Podkarpacia przylegający bezpośrednio do Rzeszowa. Tworzą go sąsiadujące ze sobą cztery gminy: Błażowa, Chmielnik, Hyżne i Tyczyn, których łączna powierzchnia wynosi 300 km2.

Sama nazwa „Dolina Strugu” pochodzi od rzeki Strug (prawobrzeżnego dopływu Wisłoka) wijącej się przez prawie cały obszar zrzeszonych gmin. Oprócz Strugu przez Dolinę przepływają większe rzeki takie jak: Ryjak, Tatyna, Chmielnik, Hermanówka, Piątkówka i Mieczka. To właśnie walory krajobrazowe związane z występowaniem dolin rzecznych, ostrych zboczy, różnej wielkości wzniesień, a także liczne obszary leśne sprawiają, iż ogromny potencjał tkwi w działalności lokalnych gospodarstw agroturystycznych oraz ich roli w organizacji wypoczynku i rekreacji dla przyjezdnych turystów.

Funkcjonujące w Dolinie Strugu gospodarstwa agroturystyczne, malowniczo położone w otoczeniu Pogórza Dynowskiego, którego północno-wschodnia część położona jest na obszarze Hyżniańsko-Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, obfitują w niezwykle piękne miejsca widokowe, szlaki oraz bogactwo zabytków - w tym sakralnych.

To głównie rzeźba terenu niektórych miejscowości z terenu Doliny Strugu jest czynnikiem świadczącym o najwyższej atrakcyjności przyrodniczej i krajobrazowej tego obszaru.  Na szczególną uwagę zasługują rezerwaty przyrody "Mójka" oraz "Wilcze", gdzie miłośnicy pięknego krajobrazu mogą zapoznać się z wieloma gatunkami występujących tu zwierząt oraz roślin. Wędrujący zaś śladami kultury ludowej, mogą poznać bogactwo i wciąż żywe miejsca pamięci związane z historią regionu.

Turyści na pewno nie będą narzekać na brak lokalnych atrakcji, mogą bowiem między innymi: brać czynnie udział w pracach polowych, uczestniczyć w tradycyjnym procesie wypieku chleba, wziąć udział w wytwarzaniu tradycyjnych przetworów czy też produkcji domowych wędlin.

Gospodarstwa agroturystyczne Doliny Strugu stale urozmaicają ofertę swoich usług wykorzystując walory naturalne jak również sugerując się upodobaniami i potrzebami klientów. Już teraz dostępne są coraz to nowsze atrakcje takie jak: zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, stadniny koni, ścianki wspinaczkowe, parki linowe, tory do jazdy offroad, paintball, infrastruktura sportowa, możliwość zakupu zdrowej żywności oraz lokalnych potraw z tradycyjnych przepisów kulinarnych, ekspozycja rzemiosła i lokalnej twórczości rękodzielniczej itp. Więcej informacji na temat ofert gospodarstw agroturystycznych znajduje się na dedykowanej stronie http://www.portal.strug.net/turystyka/

 

Każdy kto chce miło i spokojnie wypocząć z dala od miasta i wielkich aglomeracji znajdzie w Dolinie Strugu coś dla siebie doznając wytchnienia i odprężenia. Zarówno turyści zmotoryzowani, jak i piesi, rowerzyści i narciarze, pasjonaci zabytków, przyrodnicy, krajoznawcy a nawet ornitolodzy i miłośnicy turystyki jeździeckiej będą usatysfakcjonowani z pobytu w zlokalizowanych tutaj gospodarstwach agroturystycznych. Zapraszamy!

« Akcesoria samochodowe, które ułatwią wyjazd na wakacje Warszawa Zwiedzanie – nowy pomysł na turystykę w stolicy »