Aktualności Aktualności RSS

Wyposażenie turysty w górach

Wyprawa w góry kusi nie tylko miłośników mocnych wrażeń, ale również osoby, które cenią je z powodu pięknych widoków, niezwykłej flory i fauny i możliwości znalezienia spokoju wewnętrznego z dala od hałasu i napiętej atmosfery w domu i miejscu pracy.

Wyprawa w góry nie musi być jednak wyłącznie źródłem wspaniałych przeżyć. Jest w stanie dostarczyć nam wielu nerwowych chwil, w skrajnych przypadkach może zaś owocować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. Planując ją, nie powinniśmy zatem zapomnieć o właściwym wyposażeniu, które pozwoli nam poradzić sobie nawet wówczas, gdy zbłądzimy albo natrafimy na inne przeszkody opóźniające nasze zejście do siedlisk ludzkich.

Bez względu na porę roku ważne jest to, jak się ubierzemy. Często wydaje się nam, że zasady takie, jak ta, która mówi o zakazie chodzenia po górach w klapkach, szortach i bluzkach bez rękawów są czymś oczywistym, wystarczy jednak, że przyjrzymy się spotykanym na szlaku turystom, a zyskamy pewność, że nie jest to wcale takie pewne. Pamiętajmy więc, że w górach pogoda zmienia się znacznie częściej niż na nizinach, a same zmiany potrafią być dość gwałtowne. Jeśli nie pomyślimy o odpowiednim ubiorze może grozić nam wychłodzenie organizmu, brak właściwych butów jest zaś w stanie sprawić, że stracimy równowagę nawet na środku szlaku i, w najbardziej optymistycznym przypadku, skręcimy sobie kostkę, co utrudni nam zejście do schroniska.

Czasem nawet najbardziej ostrożnej osobie zdarzy się zboczyć ze szlaku i mieć problem ze znalezieniem drogi powrotnej. To właśnie dlatego opuszczając schronisko powinniśmy zdać relację z tego, gdzie się wybieramy i jak długo planujemy pozostać poza jego terenem, nasza nieobecność pozwoli bowiem jego właścicielom zaalarmować służby ratownicze. Nam samym w takim przypadku przyda się latarka z zapasową baterią, a także naładowany telefon komórkowy. Dzięki wysiłkom operatorów telekomunikacyjnych góry nie są już tak odcięte od świata, jak miało to miejsce kilka lat wcześniej, a sygnał wysyłany przez telefon może ułatwić ratownikom ustalenie, gdzie się znajdujemy.

Najlepiej zaopatrzyć się również w mapę regionu, w którym aktualnie się znajdujemy, najlepiej w odpowiedniej skali, żeby, w razie niebezpieczeństwa, nie było nieprzyjemnych niespodzianek.

Wybierając się w góry warto też zabrać ze sobą coś do picia (dobrze, jeśli będzie to na przykład termos z ciepłą herbatą. Kawy raczej się nie zaleca, bo wypłukuje wodę z organizmu), nie zaszkodzi przy tym, jeśli w skład naszego prowiantu będzie wchodzić czekolada oraz owoce kandyzowane. Zawsze wskazane jest też posiadanie choćby niewielkiego bandaża i leku przeciwbólowego, podręczna apteczka może nam bowiem pomóc w wypadku zranienia się, a o to w górach wcale nie jest trudno.

Krzysztof Majski
Artykuł został przygotowany przez firmę www.bestmap.pl - najlepszą księgarnię turystyczną online


« Gdzie spać w Świnoujściu? Wakacje w Chorwacji - za i przeciw »


Polecane
Turystyka - wybierz na Ceneo