Aktualności Aktualności RSS

Wakacje z psem - jak zaplanować wspólny urlop i gdzie go spędzić?

Lubisz wyjazdy na urlop ale martwisz się, komu zostawić pod opiekę swojego psa? Znamy rozwiązanie tego problemu! Po prostu zabierz pupila ze sobą na wczasy. Chcesz dowiedzieć się, jak zaplanować wakacje z psem? O czym warto pamiętać przed wspólnym wyjazdem? I jakie kierunki będą odpowiednie na wyjazd z pieskiem? Skorzystaj z naszego poradnika.
 

Wakacje z psem - dlaczego warto zabrać pupila na wczasy?

Jeśli kochasz swojego pupila, to zapewne nie chcesz rozstawać się z nim na czas urlopu. I dobrze, bo nie ma ku temu powodu. Możesz zaplanować wspaniałe wczasy, zarówno w Polsce, jak i za granicą, na które wyjedziesz razem ze swoim czworonożnym przyjacielem. Nie musisz nikogo prosić o opiekę nad pieskiem ani myśleć, czy twój pupil tęskni za tobą. Poza tym wreszcie będziecie mieć więcej czasu na wspólną zabawę, bo wakacyjne wyjazdy to też świetna okazja, aby twój pupil mógł się wyszaleć i pobiegać. Wystarczy wybrać takie miejsce wyjazdu, gdzie bez problemu znajdziesz miejsca przyjazne zwierzakom. Może to być dzika plaża nad morzem czy trasy w parkach krajobrazowych. Kolejna sprawa to wybór środka transportu. Na wyjazd z psem najlepiej wybrać się swoim autem. Możesz wtedy zabrać więcej bagażu, zapewnić pupilowi bezpieczny przejazd, a w razie potrzeby zrobić przerwę w podróży. O czym warto pamiętać, planując wyjazd na wakacje z psem?

Jak się przygotować do wakacyjnego wyjazdu z psem?

Przede wszystkim rezerwując nocleg wybierz obiekt przyjazny zwierzętom. Odradzamy jednak wynajem pokojów w pensjonacie, ponieważ pies na urlopie powinien czuć się swobodnie. Dlatego wielu właścicieli futrzaków poleca wczasy w domkach i apartamentach z przylegającym ogrodzonym ogrodem. Taki ogród to bezpieczne miejsce na zabawę i letni odpoczynek dla twojego pupila. Możesz go tam zostawić, jeśli zaplanujesz zwiedzanie takich atrakcji, jak muzea czy Aquaparki. Aby wakacje z pieskiem przebiegły bez przykrych niespodzianek, warto przed wyjazdem zabrać psa do weterynarza. Powiedz lekarzowi o planach wakacyjnych. Poproś o odrobaczenie i zaczipowanie zwierzęcia. W razie potrzeby weterynarz poda psu niezbędne szczepienia i uzupełni książeczkę zdrowia, którą zabierzesz ze sobą na wyjazd. Jeśli planujesz podróż za granicę, to będzie ci potrzebny również paszport psa. Ten dokument także otrzymasz w gabinecie weterynaryjnym. Zawiera on imię zwierzęcia i nazwę rasy, a także dane osobowe właściciela psa oraz wpis o szczepieniach czworonoga i lokalizacji mikroczipa. Paszport dostaniesz od ręki, a kosztuje on około 100 zł. Pamiętaj jednak, że od szczepienia przeciwko wściekliźnie do podróży musi upłynąć co najmniej 21 dni.

Podróż z psem - o czym warto pamiętać?

  • Na czas podróży w aucie zapnij psa w szelki podróżnicze i przypnij pasami bezpieczeństwa. Mniejszy piesek lepiej zniesie podróż zamknięty w transporterz
  • e.
  • Pakując bagaż zabierz psie kosmetyki, zabawki, miski na jedzenie i picie, ulubiony kocyk, środki zabezpieczające przed ugryzieniem kleszczy, a także smycz, kaganiec i torebki na odchody.
  • Nie przekarmiaj psa na czas podróży, ale zadbaj o jego nawodnienie
  • . Nie zostawiaj go samego w rozgrzanym aucie, nawet jeśli zasnął.
  • Na czas podróży i wczasów do szelek lub obroży pieska przypnij wizytówkę z twoimi danymi i numerem telefonu. Jeśli piesek zgubi się lub ucieknie, to łatwiej będzie go wtedy odnaleźć.

Wczasy w Polsce - najciekawsze miejsca na wakacje z pieskiem

Polecamy wszystkie miejsca, gdzie możecie wspólnie pospacerować i pobiegać. Sprawdzą się takie nadmorskie kurorty, jak Kołobrzeg, Pobierowo, Łeba, Kuźnica i Jastarnia na Półwyspie Helskim, a także Sopot i Gdańsk-Brzeźno. Wakacje z psem możesz też zaplanować na terenie polskich pojezierzy. Jeśli twój pupil jest spokojny i nie boi się wody, możesz go zabrać nawet w rejs jachtem czy statkiem wycieczkowym. Na urlop z pieskiem odpowiednie będą też parki krajobrazowe. Natomiast unikaj obszaru rezerwatów przyrody, ponieważ nie wolno tam wprowadzać psów. Lubisz wyjeżdżać w góry? Możesz tam zabrać swojego pupila, jednak regulaminy zwiedzania górskich parków narodowych z reguły zabraniają wejścia z psem. Jeśli jednak jedziesz z rodziną lub z grupą przyjaciół, to możesz zostawić pieska z osobą, która woli patrzeć na góry z daleka. Ty będziesz zdobywać szczyty, a twój piesek będzie biegał u górala na podwórku.

Wczasy w Europie - gdzie warto zabrać psa?

Marzysz o zagranicznych wakacjach z pieskiem? Zabierz pupila w podróż autem po Europie. Z reguły futrzaki słabo znoszą długą jazdę samochodem, dlatego wybierz kraje nieodległe, takie jak Węgry czy Chorwacja. Na Węgrzech możesz zatrzymać się nad Balatonem. Wybrzeża tego płytkiego jeziora to świetne miejsce zarówno na leniwy odpoczynek, jak i na kąpiel czy długie spacery. Mnóstwo dzikich plaż znajdziesz w Chorwacji nad Adriatykiem. Miłośnicy piesków polecają wyjazd w okolice Rovinj, do miasteczka Nin i inne kurortów w Istrii lub północnej Dalmacji. Jest tam bliżej i troszkę chłodniej niż na południu Chorwacji. Pilnuj jednak, aby twój pupil nie miał kontaktu z jeżowcami i nie przebywał zbyt długo w słonej wodzie ani na słońcu. Na wszelki wypadek zabierz w podróż matę chłodząca dla psa i tabletki zapobiegające odwodnieniu. Przyda się też ubezpieczenie wakacyjne rozszerzone o ubezpieczenie psa. Obejmuje ono OC z tytułu szkód wyrządzonych przez pupila oraz wizyty u weterynarza. 

Czy wakacje z psem mogą być przyjemnością zarówno dla czworonoga, jak i jego właściciela? Z pewnością tak! Wystarczy tylko odpowiednio się do nich przygotować.

« Wypożyczalnia kamperów Kraków Komu zlecić wymianę opon? »