Aktualności Aktualności RSS

Wakacje w Chorwacji - za i przeciw

Chorwacja cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polskich turystów. Najchętniej odwiedzają ją osoby, które mogą pozwolić sobie na wyjazd na wakacje własnym samochodem. Sprawdźmy czy warto spędzić wakacje w Chorwacji - jakie są plusy i minusy takiego wyboru?

 

Jak dostać się do Chorwacji?
Jak wspomnieliśmy własny samochód jest najpopularniejszym środkiem transportu wśród osób, które decydują się na spędzenie urlopu w Chorwacji. Alternatywą są jeszcze podróże z biurem podróży - tutaj mamy do wyboru podróż autokarem, która niestety jest dość męcząca, lub samolotem wyczarterowanym przez touroperatora. Jeszcze inną opcją jest skorzystanie z linii lotniczych, które wraz z nadejściem sezonu letniego uruchamiają sezonowe połączenia z Polski do Chorwacji.

 

Samochodem najwygodniej?
Nie da się ukryć, że na wakacje do Chorwacji najlepiej pojechać samochodem. Z pewnością nie będzie to najwygodniejszy środek transportu, ale najbardziej niezależny. Dzięki niemu możemy po pierwsze zwiedzić sporo ciekawych miejsc po drodze, a po drugie – poruszać się swobodnie po kraju, zwiedzając różne miejscowości. Istnieją dwie najpopularniejsze trasy. Pierwsza z nich prowadzi z Polski przez Słowację, Austrię i Słowenię. Druga natomiast przez Słowację i Węgry.

 

Plusy Chorwacji
Dwoma wielkimi plusami Chorwacji jest nieduża odległość od Polski oraz gwarantowana pogoda, która od maja aż do końca września przyciąga turystów. Nie bez znaczenia jest także bardzo malownicze wybrzeże Adriatyku, gdzie znajduje się większość miejscowości wypoczynkowych. Są one bowiem położone tuż nad morzem, jednak gdy odwrócimy głowę w drugą stronę, będziemy mogli podziwiać wspaniałe góry i wzniesienia. Przy tej okazji warto także wspomnieć, że samo Chorwaci są narodem bardzo przyjaznym i szczególnie lubią Polaków. Inną sprawą jest przepyszna kuchnia Chorwacka, która jest bardzo urozmaicona i bogata w naturalne regionalne produkty, oraz oczywiście w owoce morza.

 

Dużym plusem wyjazdu do Chorwacji jest także wiele ciekawych miejsc wartych zwiedzenia. Warto tutaj wspomnieć chociażby o Koloseum w Puli, Jeziorach Plitvickich, księżycowej wyspie Pag, miasteczku Ston z jego murami obronnymi oraz oczywiście o Dubrowniku.

 

Minusy Chorwacji
Cóż, Chorwacji uroków nie da się odebrać, jednak jest kilka kwestii „przeciw”, które trzeba uczciwie poruszyć. Pierwszą z nich są plaże – te w ogromnej większości są kamieniste lub betonowe co nie dodaje im uroku. Oczywiście znajdziemy także plaże piaszczyste, lecz można je policzyć na palcach jednej ręki. Jeśli mówimy o plażach, to trzeba wspomnieć o jeżowcach – małych żyjątkach morskich, wielkości piłki od tenisa ziemnego, wyposażonych w kolce. Gromadzą się one na plażach całego Adriatyku, najczęściej przy kamieniach. Stąd wchodząc do wody należy bardzo uważać, aby nie nadepnąć na jeżowca, co jest bardzo bolesne konsekwencje.

« Wyposażenie turysty w górach Organizacja wesela: jak poradzić sobie z wyborem miejsca? »