Aktualności Aktualności RSS

Wadowice - papieskie miasto.

Wadowice, nazywane „Papieskim Miastem”, od wielu lat są stałym punktem na trasie wielu wycieczek i pielgrzymek.

 

Przyciągają nie tylko turystów, którzy zamierzają odwiedzić okoliczne szczyty Beskidu Małego. Przybywają tu rodziny z małymi dziećmi, by skorzystać z wielu ciekawych atrakcji turystycznych, jakie powstały w ostatnich latach w okolicy Wadowic (np. słynny Park Miniatur w Inwałdzie). Najliczniej przybywają tu jednak pielgrzymi oraz osoby indywidualne, chcące na własne oczy zobaczyć miasto, w którym urodził się wychowywał sam Karol Wojtyła.


Pamiątek po „polskim Papieżu” w Wadowicach jest sporo, i wcale nie trzeba się wiele nachodzić, aby zobaczyć wszystkie miejsca związane z Jego dzieciństwem i młodością. Tak naprawdę, większość z nich znajduje się w obrębie wadowickiego rynku. Tuż przy rynku znajduje się Dom Rodzinny Jana Pawła II (obecnie siedziba muzeum). Z domem papieskim sąsiaduje symbol Wadowic – bazylika, w której chrzczony był malutki Karol Wojtyła i w której modlił się prawie codziennie. Pomiędzy bazyliką a domem Wojtyłów znajduje się niepozorny budynek. Obecnie można w nim oglądać wystawy związane z historią miasta oraz jego okolic, ale w czasach młodości Karola Wojtyły w tym właśnie budyneczku znajdowała się słynna jadłodajnia, w której przyszły papież jadał obiady ze swym ojcem po śmierci matki. Inny obiekt, znajdujący się przy rynku, to obecny budynek Urzędu Miasta. Dawniej był on siedzibą szkoły, do której jako dziecko uczęszczał Karol Wojtyła. W pobliżu rynku również znajduje się słynne wadowickie gimnazjum. Jego absolwentem – obok Karola Wojtyły – był również Emil Zegadłowicz, znany i nieco kontrowersyjny pisarz, mieszkający w pobliskim Gorzeniu. Przy rynku również znajduje się obiekt, który został „wypromowany” przez papieża. Mowa tu oczywiście o słynnej cukierni, w której serwowano kremówki. Dzisiaj każda z cukierni w Wadowicach ma kremówki w swym „menu”, a wszystkie są oczywiście „jedyne w swoim rodzaju” i „oryginalne”…

Pomimo nagłej kariery i prawdziwego najazdu turystów, udało się Wadowicom zachować małomiasteczkowy klimat. Miasteczko, sympatyczne i atrakcyjne, malowniczo położone u stóp Beskidu Małego, ma swój urok i niejedną ciekawostkę do zaoferowania.

« Konkurs Konkurs plastyczny »


Turystyka - wybierz na Ceneo