Aktualności Aktualności RSS

Sintra - malownicze, historyczne miasto w Portugalii

Sintra to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miasteczek Portugalii. Miejscowość tę warto zwiedzić przy okazji pobytu w położonej niedaleko Lizbonie, wczasów na wybrzeżu lub całkiem niezależnie przyjechać w to miejsce. Sintra zachwyca swoim położeniem u stóp góry o tej samej nazwie i w otoczeniu niezwykłych krajobrazów parku narodowego Serra de Sintra. O historii miasta sięgającej czasów panowania Maurów przypominają liczne zabytki, w tym ruiny zamkowe, pałace i rezydencje. W tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze atrakcje Sintry.

Eklektyczny Pałac Pena

Jedną z największych atrakcji Sintry jest pochodzący z epoki romantyzmu Pałac Pena. Obiekt jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w roku 2007 został uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Eklektyczny pałac został zbudowany w XIX wieku na polecenie króla Ferdynanda II, w miejscu gdzie wcześniej znajdowała się kaplica upamiętniająca objawienia Matki Bożej, a następnie klasztor. Pałac wznosi się nad miastem na jednym ze szczytów i przyciąga wzrok wyrazistością kolorów, tworzących kontrast z otaczającym obiekt 200-hektarowym parkiem. Warte zobaczenia są nie tylko widoki rozpościerające się z otaczających go murów, ale także rzeźby w kamieniu i pałacowe wnętrze, w którym zachowano historyczne eksponaty sięgające czasów rewolucji portugalskiej, która doprowadziła do obalenia monarchii.

Pałac Narodowy Sintra - siedziba monarchów

Dawna letnia rezydencja królów Portugalii doskonale zachowała się do czasów obecnych. Znajduje się w samym historycznym centrum miasta. Historia obiektu sięga okresu panowania Maurów w X wieku. Po rekonkwiście, pałac był kilkakrotnie przebudowywany na zlecenie portugalskich monarchów. Obecny kształt w stylu manuelińskim zawdzięcza przebudowie z przełomu XV/XVI wieku. Architektura pałacu wyróżnia się łukami stylizowanymi na gotyk oraz dwoma charakterystycznymi, stożkowymi kominami. W pałacowych wnętrzach można zwiedzać bogato zdobione komnaty, kuchnię oraz kolorową kaplicę.

Zamek Maurów - średniowieczna twierdza

Wczesnośredniowieczna twierdza obronna z okresu panowania Maurów, wznosząca się na jednym ze wzgórz Sintry. Do dzisiejszych czasów zachowały się jedynie ruiny, z których rozpościera się niezapomniany widok. Zamek wzniesiony został na nieregularnym planie i otoczony podwójnym murem obronnym, z pięcioma ufortyfikowanymi wieżami. W kompleksie zachowały się pozostałości kaplicy św. Piotra z romańskimi drzwiami i śladami fresków w prezbiterium.

Quinta da Regaleira - rezydencja Milionera

Pierwszym właścicielem rezydencji Quinta da Regaleira, na którą składa się pałac oraz otaczający go park, był bogaty kupiec i handlarz kawą pochodzenia brazylijskiego, o nazwisku Monteiro. To na jego zlecenie, pod okiem włoskiego architekta powstał bajkowy pałac w stylu neomanuelińskim, otoczony tajemniczym ogrodem. Na zwiedzających szczególne wrażenie robi właśnie ogród, w którym zlokalizowane są tajemnicze przejścia,  groty, studnie, punkty widokowe i fontanny.

Pałac Monserrate - przykład architektury romantycznej

Nazwa pałacu pochodzi od kaplicy poświęconej Madonnie z Monserrat, zbudowanej w tym miejscu w roku 1540 przez jednego z zakonników. Po trzęsieniu ziemi w 1755 roku zabytek został poważnie zniszczony, a później teren wydzierżawiono irlandzkiemu przedsiębiorcy, który w miejscu kaplicy wybudował neogotycki pałac. Następnie posiadłość była w rękach Anglików, którzy założyli wokół niej imponujące ogrody. Budowę obecnego pałacu w stylu neomauretańskim z elementami neogotyku zlecił w drugiej połowie XIX wieku angielski właściciel rezydencji Francis Cook. Kompleks pałacowy obejmuje ogród z egzotycznymi drzewami i roślinnością, jak również urocze groty i wodospady.

Klasztor Kapucynów

Klasztor został założony w 1560 roku. Jego powstanie ma związek z portugalskim wicekrólem Indii, który podczas snu miał doznać objawienia i nakazał w miejscu tym założyć świątynię. Kompleks klasztorny ma nieregularny kształt i składa się z kwartałów o różnych wysokościach i nachyleniach. Kościół wybudowany na planie podłużnym, posiada proste, pozbawione zdobień fasady. Charakterystyczne dla budowli są dekoracje z drzewa korkowego znajdujące się na ścianach i pokrywające chór.

Źródło: zdjęcia pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

 

« Jak ważne są opinie innych gdy chcemy kupić nowego laptopa, wybrać hotel na urlop czy w znaleźć fach


Turystyka - wybierz na Ceneo