Aktualności Aktualności RSS

Samochodem przez Europę

Wycieczki są fajne, a odwiedzanie nowych miejsc jest nie tylko niezwykle przyjemne, ale i pouczające. Jednak niekoniecznie wtedy, gdy wybieramy się w konkretne miejsce z biurem podróży i ograniczamy się do kurortu i najbliższej okolicy. Oglądając zabytki z książkowym przewodnikiem także ciężko nam będzie poczuć klimat danego miejsca. Dlatego też, jeśli tylko mamy odwagę, dobrze jest iść na tzw. żywioł i ruszyć w drogę własnym samochodem mając jedynie oględnie zaplanowaną trasę.

Campem lub osobówką – nieważne.

To, jaki rodzaj czterech kółek wybierzemy zależy tylko od nas. Camp jest o tyle wygodny, że wystarczy miejsce do zaparkowania i nie trzeba martwić się o nocleg czy zaplecze sanitarne. Szczególnie istotne to jest, gdy podróżujemy z dziećmi. I wbrew pozorom samochód to nie jest transport zarezerwowany wyłącznie na okres letni, choć zimą mogą się pojawić pewne utrudnienia.

Podróżując w ten sposób można zobaczyć spory kawałek świata, a przynajmniej Europy. Niezwykłe jest obserwowanie miejsc, które nie są opisane w przewodnikach. Także ludzie, którzy nie stykają się na co dzień z turystami będą prawdziwi i dadzą nam faktyczne pojęcie o tym, jaki jest dany naród. Jeśli szczęście nam dopisze w sposób dosłowny możemy posmakować innej kultury.

Zasadniczą zaletą podróżowania własnym lub wynajętym samochodem jest również to, że poza granicami urlopu – nie jesteśmy ograniczeni. Zaplanowaliśmy zwiedzić całą Skandynawię, ale na dłużej utknęliśmy w Norwegii? Przecież nic złego się nie stało. Dzieciaki mają ochotę zobaczyć miejsce, które wymusza zboczenie z wcześniej zaplanowanej trasy? Śmiało! Nigdy nie wiadomo, jaka przygoda na nas czeka.

 

 

Rozsądek jako bagaż podręczny

Mimo wszystko taki sposób podróżowania niesie ze sobą nieco większe ryzyko niż podróżowanie z biurem turystycznym. Po pierwsze, nasz środek transportu może się popsuć. Dobrze więc posiadać przy sobie jakiś sprzęt, który w razie potrzeby pomoże nam zlokalizować pomoc (np. smartphon z dostępem do Internetu) oraz wykupić przed podróżą odpowiednie ubezpieczenie obowiązujące również tam, gdzie się wybieramy. W ramach Unii Europejskiej jest o to zdecydowanie łatwiej. Kolejną trudnością jest zabezpieczenie nas samych. Ubezpieczenie turystycznie oferowane np. przez Signal Iduna może być niezwykle pomocne w razie nieprzewidzianych zdarzeń (w końcu nie ubezpiecza nas biuro podróży, a podstawowe ubezpieczenie może czasem nie wystarczyć). Podsumowując – aby nasza wyprawa była prawdziwą przygodą wspominaną przez lata, nigdy nie należy rozsądku i odpowiedzialności zostawić w domu.

 

« Określono profil współczesnego turysty Dużo podróżujesz? Rozważ zakup biletów na raty »


Turystyka - wybierz na Ceneo