Aktualności Aktualności RSS

Polskie pielgrzymowanie

Nie ulega wątpliwości, że Polacy przez większość innych narodów są postrzegani jako wyjątkowo aktywni pielgrzymi. Ma to duży związek z historią i z tradycją, i oczywiście z religijnością. Niełatwe dzieje kraju oraz przekonanie o wyjątkowej opiece Matki Boskiej nad Polakami sprawiły, że szczególnie sanktuaria maryjne związane są wyjątkowym kultem. I tak bazyliki, kościoły i klasztory stają się celem tysięcy pielgrzymów z całego świata.
 
Tłumy na pielgrzymkach
 
Dane statystyczne są bardzo różne. Jedne mówią o 500 tysiącach Polaków, którzy co roku wybierają się na pielgrzymkę, inne wskazują nawet na 7 milionów pątników, którzy pozostają w drodze. To około 15% rodaków. Co istotne, pomimo laicyzacji społeczeństwa ta propozycja wcale nie maleje. Co istotne Polacy stanowią 3-5% wszystkich pielgrzymujących chrześcijan na świecie, a 20% wśród Europejczyków. A mamy gdzie się udać. W kraju jest ponad 500 miejsc związanych z kultem. Wśród najważniejszych celów pielgrzymki są oczywiście Łagiewniki, Licheń, Jasna Góra czy chociażby Kalwaria Zebrzydowska. Wybieramy się tam pieszo, autokarami lub pociągami. Z drugiej strony coraz modniejsze stają się wyjazdy i wyprawy zagraniczne nawet do bardzo egzotycznych krajów.
 
Tradycja
 
Najpopularniejszą pielgrzymką jest trasa na Jasną Górę. Niektórzy przemierzają niemalże całą Polskę w drodze do Matki Boskiej, ale również niosąc intencje, czy też skupiając się po prostu na duchowości. Korzenie tego szlaku pielgrzymkowy sięgają XV wieku, a zdecydowanie nasiliły się w XVIII wieku, co jest związane z historią tego miejsca. Co roku – szczególnie w sierpniu w trasę do Częstochowy wyrusza nawet 200 tysięcy pątników. Wśród nich jest coraz więcej obcokrajowców, których fascynuje ten polski fenomen.
Warto pamiętać, że pielgrzymowanie nie jest tylko domeną katolików. Prawosławni mają swoją Górę Grabarkę. Członkowie wspólnot żydowskich odwiedzają groby zmarłych. Bardzo popularnym miejscem dla nich jest Kraków i cmentarz Remuh oraz ośrodek kultu chasydów w Leżajsku. Historycznie bardzo ważnym miejscem i duchowego, i materialnego pielgrzymowanie stał się Oświęcim.
Wyznawcy Islamu mają pielgrzymowanie niemalże nakazane w Koranie. Obowiązkiem każdego muzułmanina przynajmniej raz w życiu jest odbyć pielgrzymkę do Mekki. Przed II wojną światową polscy wyznawcy islamu wędrowali do Łowczy i Sieniawki, które są poza granicami kraju. Obecnie miejsce kultu znajduje się w Bohonikach i Kruszynianach.

« Wróć zobacz więcej aktualności »