Aktualności Aktualności RSS

Nocleg pod namiotem zimą – jak się przygotować?

Kilkudniowe zimowe wędrówki w górach lub po zalesionym terenie to doskonała okazja do tego, by przeżyć nową, niezapomnianą przygodę. Żeby jednak zakończyła się ona po naszej myśli, musimy się do niej odpowiednio przygotować.

Najwięcej uwagi należy poświęcić na nocleg. Jak nietrudno się domyślić, zimą temperatura w nocy może spaść do naprawdę niskich wartości. Należy więc zrobić wszystko, aby nasz organizm się nie wychłodził i żebyśmy mogli w komfortowych warunkach zregenerować siły przed kolejnym dniem wyprawy.

Biwakowanie pod namiotem w okresie zimowym rządzi się oczywiście zupełnie innymi prawami niż podczas okresu wiosenno-letniego, dlatego wspomniane przygotowanie będą wyglądały zgoła inaczej.
 

Jaki sprzęt wybrać?

Zacznijmy od sprawy najważniejszej, a więc doboru elementów wchodzących w skład całego naszego wyposażenia. Przed wędrówką powinniśmy zaopatrzyć się w:
  • namiotrzecz oczywista, pamiętajmy jednak o tym, iż nie będzie to standardowy namiot, który może zostać użyty w ciepłe dni i noce. Uwagę musimy zwrócić przede wszystkim na jego konstrukcję – powinna ona zostać dodatkowo wzmocniona, na przykład przez fartuchy śnieżne. Podłoga namiotu koniecznie musi wyróżniać się wysoką wytrzymałością na przemakanie i wpływ niskich temperatur (wodo i mrozoodporność).
 
Ze względu na specyfikę ośnieżonego podłoża, a także warunki panujące zimą, zaleca się zakup namiotu co najmniej pięciopałąkowego. Gwarantuje on bowiem odpowiednią stabilność, która podczas silnego wiatru będzie miała szczególne znaczenie. Wpływ na to ma także waga namiotu – powinna wynieść więcej niż 4 kilogramy. Oczywiście nie możemy zapominać również o tym, aby odpowiednio dostosować wymiar namiotu do naszych potrzeb. Zimą dobrze sprawdzają się modele z osobnymi przedsionkami, w których możemy na przykład zdjąć buty, by nie nanieść śniegu do sypialni,
 
  • śpiwórkolejny niezwykle istotny element wyposażenia. W ich przypadku najważniejszym parametrem będzie zakres temperatur, w którym gwarantują podtrzymanie ciepła. W warunkach zimowych najlepiej sprawdzają się te z dolną granicą poniżej -10 stopni Celsjusza. Nie powinniśmy zapominać także o materiale, z którego zostało wykonane wypełnienie śpiwora. Modele puchowe bardzo dobrze magazynują ciepło, gdy jednak namokną, stają ciężkie i tracą swoje właściwości.
 
Wszystko to sprawia, że klienci sklepów sportowych często wybierają śpiwory z tworzyw syntetycznych. Na rynku dostępne są modele specjalnie dostosowane do warunków zimowych, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z wyborem,
 
  • akcesoriapamiętać musimy przede wszystkim o sprzętach ułatwiających rozbicie namiotu. Mamy tu na myśli między innymi młotek oraz śledzie. Warto zaopatrzyć się także w koce, wiatrochrony lub dodatkowe przedsionki. Przyda się także folia lub narzuta wodo i mrozoodporna, którą należy rozłożyć, gdy planujemy biwakować kilka dni w jednym miejscu,
 
  • sprzęt do gotowanianiezwykle przydatny podczas długich wypraw. W jego skład wejść powinna specjalna maszynka, menażka oraz kubek,
 
  • odzieżpoza oczywistym wyposażeniem w postaci kurtki, ciepłych spodni, bluz i swetrów, warto pomyśleć o zakupie bielizny termoaktywnej. Nie doskonale reguluje temperaturę ciała, ale również skutecznie odprowadza wilgoć. Wszystko to ma pozytywny wpływ na nasz komfort przebywania w namiocie przy niskich temperaturach.

Biwak zimą

Skoro posiadamy potrzebny sprzęt, powinniśmy poznać kilka istotnych zasad, których spełnienie pozwoli nam na wygodne i bezproblemowe spędzenie zimowej nocy pod namiotem. Jeśli miejsce naszego biwaku jest pokryte grubą warstwą śniegu, możemy wykopać dużą dziurę, w której znajdzie się namiot. Teren wokół niego „obudujemy” natomiast pozostałym śniegiem. W ten sposób uchronimy się przed wpływem wiatru.
Wpływ na wybór namiotu, poza kwestiami, o których już wspomnieliśmy, powinna mieć też liczba otworów wentylacyjnych – musi być ich więcej niż jeden. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób zagwarantujemy odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego też powodu otworów tych nie powinniśmy blokować. Doprowadzi to bowiem do osadzania się na wewnętrznych ściankach wilgoci pochodzącej chociażby z pary z naszego oddechu. Przy niskich temperaturach zamieni się ona w lód.
Nie powinniśmy zapomnieć również odpowiedniej izolacji podłoża. Pomogą nam w tym wspomniane maty i folie. Jeśli obawiamy się, że w nocy temperatura okaże się nie do wytrzymania, możemy zaopatrzyć się w specjalne ogrzewacze chemiczne. Przykładając je do piersi i między stopy, zagwarantujemy sobie wysoki komfort snu.
 
Nocleg pod namiotem zimą wymaga znacznie poważniejszych przygotowań niż w przypadku organizowania biwaku na wiosnę lub latem. Pamiętać musimy przede wszystkim o zakupie odpowiedniego sprzętu, dzięki któremu noc prześpimy w komfortowych i bezpiecznych warunkach.

« Wróć zobacz więcej aktualności »