Aktualności Aktualności RSS

Jaki rower kupić – górski, miejski czy crossowy

Sezon wiosenny coraz bliżej. Stąd wszyscy ci, którzy chcieli kupić rower, a jeszcze tego nie zrobili, zastanawiają się, który rower będzie dla nich najlepszym wyborem pod kątem jakości do ceny. Jednak poza ceną czy marką w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj naszego bicykla. Zwłaszcza że rodzajów rowerów jest naprawdę sporo. W poniższym artykule krótko opisujemy kilka najpopularniejszych typów jednośladów.

Rower górski

Rowery górskie są chyba najpopularniejszymi rowerami na rynku. Wprawdzie w zamyśle projektantów tzw. górale miały służyć do jazdy terenowej, obecnie są też rowerami do jazdy rekreacyjnej. Możemy powiedzieć więcej i stwierdzić, że rowery górskie są najbardziej uniwersalne. Możemy nimi pokonywać leśne ścieżki, bezdroża, ale też poruszać się nimi po ulicach i ścieżkach rowerowych w miastach, choćby dojeżdżając do pracy czy szkoły.

Cechą charakterystyczną rowerów górskich są szersze opony z dość głębokim bieżnikiem. Często mają też dobrej klasy amortyzatory. Same koła, przynajmniej w przypadku rowerów górskich dla osób dorosłych, mają rozmiary 26-29 cali. Oczywiście na rynku znajdziemy rowery górskie o różnej konstrukcji (np. wersje ATB, XC, DH, FR, Enduro, Trail).

Rower crossowy

Innym typem rowerów są crossy, mocno zbliżone i często mylone z rowerami trekkingowymi. W przypadku rowerów typu cross producenci najczęściej omijają różnego rodzaju dodatki (np. błotniki, bagażnik). Tego typu rowery mają też agresywną ramę i koła o rozmiarze 28 cali z szerokimi oponami.

Sprawdź rowery Kross, jeśli szukasz sobie niezawodnego jednośladu do poruszania się w miejskiej przestrzeni, ale też chcesz mieć rower do pokonywania bezdroży. Z powodzeniem skorzystasz z niego na miejskich, polnych czy leśnych ścieżkach rowerowych.

Rower trekkingowy

Jak wspomnieliśmy wyżej, rower trekkingowy jest zbliżony do roweru typu cross. Różnice sprowadzają się do węższych opon, dzięki czemu łatwiej poruszać się takim rowerem po drodze asfaltowej. Poza tym rowery trekkingowe mają dodatkowy osprzęt w postaci stopki, oświetlenia na dynamo, ale przede wszystkim błotników czy bagażnika. Dzięki temu jest to doskonały wybór, jeśli zastanawiasz się, jaki rower kupić na dłuższe wyprawy. Zazwyczaj to rowery o 28-calowych kołach. W zależności od modelu mogą mieć amortyzatory lub sztywny widelec.

Rower miejski

Znakomity wybór jeśli szukamy sobie roweru do dojazdów do pracy czy szkoły lub ogólnie pokonywania miejskich przestrzeni. Jaki rower miejski kupić, aby być usatysfakcjonowanym?

Niech będzie to rower wygodny. Pamiętajmy, że rowery miejskie mają specjalny typ ramy, która pozwala poruszać się z bardziej wyprostowaną sylwetką, bez obciążania pleców.

Problemu nie ma też z rozwijaniem wysokich prędkości, co jest możliwe między innymi dzięki dużym, 29-calowym kołom. Cechą charakterystyczną takich rowerów jest też przerzutka planetarna ukryta w piaście tylnego koła. To rozwiązanie, które pozwala zmieniać biegi w czasie postoju. Oczywiście często to rowery z dodatkowym osprzętem (np. błotniki, bagażniki, kosz na zakupy, oświetlenie, stopka).

Rower szosowy

Jak wskazuje nazwa, takie rowery służą poruszaniu się po asfaltowych drogach. To rowery wywodzące się z kolarstwa o dużych, bo 28-calowych kołach i wąskich oponach. Dzięki temu pozwalają na uzyskiwanie wysokich prędkości.

Poza tym mają charakterystyczną kierownicę, która często jest mocno zgięta. Łatwo też operować przerzutkami bez konieczności odrywania dłoni od kierownicy. Warto zauważyć, że wśród rowerów szosowych możemy znaleźć jednoślady uniwersalne, ale też specjalne rowery triathlonowe czy torowe.

Oczywiście powyższe rodzaje to tylko niektóre z rowerów dostępnych na rynku. Wybór jest dziś zdecydowanie szerszy i bez przeszkód możemy wejść w posiadanie rowerów Fatbike, BMX, Street, Single, Beach Cruiser, Tandem czy rowerów składanych. To jednak rowery cieszące się zdecydowanie mniejszą popularnością od klasycznych "górali", rowerów typu cross, trekkingowych, szosowych czy miejskich.

Jeśli szukamy sobie roweru do jazdy po mieście, najlepszy będzie rower miejski. To jednak jednoślad mało uniwersalny, który nie sprawdzi się przy wyjazdach poza miejską dżunglę, gdzie będziemy pokonywać bezdroża. Wówczas postawić warto na najlepsze rowery MTB, które sprawdzą się podczas rekreacyjnej jazdy, a nawet zawodów. Oczywiście mniej wymagający rowerzyści na pewno będą usatysfakcjonowani z rowerów typu cross czy zwykłych rowerów górskich, które są najbardziej uniwersalnymi jednośladami.

 

« Wybór noclegu w Krakowie Noclegi we Władysławowie-gdzie zatrzymać się w tym pięknym mieście? »