Aktualności Aktualności RSS

Jak zorganizować wycieczkę szkolną?

Zarówno w okresie wakacyjnym, jak i podczas ferii zimowych, wielu rodziców chce wysłać dzieci na ciekawą wycieczkę. Organizowane są wtedy wycieczki szkolne, w zależności od funduszy rodziców oraz czasu ich trwania, ponoszone są odpowiednie koszty.

Pewien procent szkół woli organizować wycieczki samodzielnie, jednak wiele z nich, coraz częściej decyduje się na skorzystanie z usług biur podróży. W jaki sposób najlepiej i najtaniej jest zorganizować wycieczkę szkolną?

Samodzielna organizacja wycieczki

W przypadku, gdy rodzice już wybiorą ilość dni oraz miejsce pobytu dzieci, przychodzi czas na rezerwację miejsc sypialnych oraz wybór środka transportu. Zdarza się, że takie wyjazdy obejmują podróż pociągiem. Jednak najbardziej odpowiedni okaże się autokar, ponieważ nie tylko zawiezie on najmłodszych do miasta docelowego, ale także umożliwi wyjazdy do pobliskich miejscowości. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie w przypadku wycieczek kilkudniowych. Poza tym, taka podróż jest bezpieczniejsza. Wszystkie dzieci są na miejscu, nie ma możliwości, że któreś wysiądzie samodzielnie zanim dojedzie się do celu. Taka podróż wymaga mniej skupienia i pracy opiekunów podczas podróży. Po doborze ośrodka noclegowego, sposobu wyżywienia,  przychodzi czas na wybór miejsc, które będzie się zwiedzało, często wiąże się to z koniecznością kontaktu z przewodnikami po konkretnych miejscowościach oraz atrakcjach turystycznych. Najistotniejszą kwestią jest wykupienie ubezpieczenia, na wypadek gdyby miało miejsce nieszczęśliwe zdarzenie. Organizowanie wycieczki przez jednego, czy nawet kilku nauczycieli jest zatem problematyczne. Wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na to, aby ustalić i zdecydować się na konkretne elementy wycieczki. Konieczne jest podpisanie wielu umów i samodzielne wyliczenie kosztów. Dlatego też coraz więcej szkół wybiera pomoc biura podróży.

Wycieczka z biurem podróży

Biura podróży nawiązują dłuższą współpracę zarówno z ośrodkami noclegowymi, jak i firmami przewozowymi oraz przewodnikami. Stąd mogą wynegocjować niższą cenę tych samych usług, niż nauczyciele organizujący wycieczkę. Stąd zarówno zielone szkoły, czy wycieczki szkolne, mogą kosztować niemal tyle samo, jak w przypadku samodzielnego organizowania podróży grupy dzieci. Ubezpieczenie również zawiera się w kosztach wycieczki. Korzystanie z biura podróży w przypadku takich wyjazdów jest zdecydowanie mniej skomplikowane oraz problematyczne. 

« Wróć zobacz więcej aktualności »