Aktualności Aktualności RSS

Jak przygotować dziecko na kolonie?

W wakacje wielu rodziców wysyła swoje dzieci na różnego rodzaju kolonie. Ciekawych ofert nie brakuje, więc młodzi fani wyjazdów poza dom mogą wybierać spośród rozmaitych obozów, np. militarnych, paintballowych, survivalowych, żeglarskich, językowych czy tematycznych. Wiele z tych podróży łączy się jednak ze spaniem pod namiotem, na łonie natury. W takich warunkach konieczne jest zaopatrzenie dziecka w odpowiedni sprzęt. Co należy obowiązkowo kupić swojej pociesze?
 
Kolonia to idealny sposób na wakacje dla dziecka. Po raz pierwszy tego rodzaju obozy wypoczynkowe dla młodzieży młodszej i starszej zaistniały już przed I wojną światową. Organizatorem pierwszych kolonii dla polskich dzieci był Józef Żuliński, działacz społeczny i powstaniec styczniowy. Na rozpowszechnienie tej formy rekreacji ogromny wpływ miał także Związek Harcerstwa Polskiego, który zresztą pełni rolę organizatora obozów do dziś. W obecnych czasach nie brakuje rodziców, którzy nie są pewni, czy kolonia to dobry wybór i w związku z tym zwlekają z zapisaniem dziecka na taki wyjazd. Czy słusznie?
 
Kolonie dla dzieci – dobry czy zły pomysł?
 
Niekiedy rodzice twierdzą, że ich pociecha nie chce jechać na kolonię. A może to rodzice bardziej obawiają się wyjazdu i przedstawiają obozy dziecku w niekorzystnym świetle? Warto się nad tym zastanowić. Kolonia to idealne miejsce dla dziecka, gdzie będzie mogło nie tylko poznać nowych przyjaciół, ale i aktywnie spędzać czas na powietrzu, bawić się, poznawać nowe lokalizacje. Ponadto wyjazdy na kolonie stwarzają młodym ludziom możliwość odpoczynku od rodziców, nauki samodzielności, odpowiedzialności, wyjścia z własnej strefy komfortu i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Lepszej szkoły życia nie można sobie wyobrazić! Wiele kolonii uczy też wielu ciekawych i praktycznych umiejętności, które mogą potem pomóc dziecku w codziennym funkcjonowaniu. Dziecko kolonijne jest pewniejsze siebie, niezależne i nie boi się wyzwań.
 
Wyposażenie na kolonię
 
Jeśli kolonia będzie się wiązać ze spaniem pod namiotem, konieczny staje się zakup odpowiedniego ekwipunku dla dziecka. Oczywiście organizatorzy danego obozu zawsze informują rodziców uczestników, co będzie potrzebne. Jednak podstawowy sprzęt przyda się na każdej tego typu wyprawie. Co można do niego zaliczyć?
  1. Namiot dla dzieci – bez wątpienia na obozie nie wystarczy namiot-zabawka w postaci wieży czy samochodu. Na kolonii przyda się porządny sprzęt, lekki, stabilny, wodoodporny, najlepiej taki, który łatwo się rozkłada. Najbardziej odpowiedni będzie namiot dla dzieci kopułowy, który nie wymaga stosowania dodatkowych śledzi.
  2. Śpiwór – gdy dziecko wybiera się na kolonię pod namiotami, koniecznie musi mieć własny śpiwór. Powinien być przede wszystkim dopasowany do wzrostu dziecka. Idealnie sprawdzą się śpiwory typu „mumia”, która doskonale izolują od zimna. Śpiwór może mieć ocieplinę naturalną lub syntetyczną, ta pierwsza lepiej grzeje i się kompresuje, a druga szybciej schnie.
  3. Plecak turystyczny – mały kolonista nie może obyć się bez odpowiedniego plecaka, do którego schowa swój dobytek. Ponadto plecak turystyczny będzie niezbędny przy różnego rodzaju wędrówkach. Dzieciom poleca się niewielkie i lekkie plecaki, o wygodnych i miękkich szelkach i koniecznie z usztywnianymi plecami. Jeśli plecak nie jest wodoodporny, powinien być wyposażony w specjalny wodoszczelny pokrowiec.
  4. Karimata – to bardzo przydatny produkt, który umieszcza się w namiocie pod śpiworem lub po prostu służy jako siedzisko. Karimata powinna być średniej grubości, by nie zajmowała zbyt dużo miejsca po złożeniu, i posiadać aluminiową warstwę od spodu.
 
Bez wątpienia warto posyłać dzieci na kolonie. To okazja, aby młodzież pobyła nieco bez rodziców, nauczyła się samodzielności i zawarła nowe znajomości. Każdemu koloniście przyda się jednak dobre wyposażenie. Małemu fanowi wyjazdów poza dom niezbędny będzie namiot, śpiwór, plecak turystyczny czy karimata.
 
 
 

« Magiczny Kraków, czyli największe atrakcje turystyczne stolicy Małopolski Domki rekreacyjne – sposób na odpoczynek »