Aktualności Aktualności RSS

Hamaki turystyczne. Sposób na minimalistyczny nocleg

Pierwsze skojarzenia z hamakiem to swoboda i wakacyjny luz. Delikatne kołysanie czy krótka drzemka potrafią doskonale zrelaksować po trudach wędrówki, wymagającym spływie kajakowym czy upalnym dniu. W asortymencie sklepów znajdziemy hamaki ogrodowe i turystyczne. W poniższym poradniku zajmiemy się tylko tymi drugimi.

Popularność hamaków turystycznych ciągle rośnie, lubią je podróżnicy i osoby ceniące bliski kontakt z naturą. Zasypiając, można wpatrywać się w gwiazdy i mieć przyrodę na wyciągnięcie ręki czy to podczas podróży czy we własnym ogrodzie. Modele hamaków turystycznych są coraz bardziej udoskonalane a zastosowane funkcjonalne rozwiązania zdecydowanie ułatwiają i uprzyjemniają nocleg pod chmurką. Hamak turystyczny jako alternatywa dla namiotu pozwala maksymalnie ograniczyć ilość i wagę bagażu. Jeśli już znajdziemy odpowiednie miejsce, rozwieszenie go zajmuje niewiele czasu i nie jest skomplikowane. 

Na co więc zwrócić uwagę wybierając hamak turystyczny? 

 • Niska waga. Hamak turystyczny powinien być lekki i nieduży po złożeniu. Najlżejsze hamaki ważą niecałe 200 g. Należy przy tym koniecznie zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie podawane przez producenta.
 • Wielkość. Szersze hamaki ( ok. 120 cm i więcej) są dużo bardziej komfortowe podczas odpoczynku czy snu, można w nich ułożyć się dowolnie ale… coś kosztem czegoś – są również nieco cięższe. Długość wygodnego hamaka powinna być o ok. 1 m większa niż wzrost użytkownika.
 • Wytrzymałość materiału. Tkanina, z której hamak został wykonany, powinna być nie tylko lekka ale również wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne ( np. poliester lub nylon). Nigdy nie wiadomo w jakich okolicznościach i na jakich drzewach przyjdzie nam go rozwieszać. Warto również zwrócić uwagę na to, czy szwy są solidnie wykonane.
 • Przewiewność. Oddychająca tkanina zapobiegnie niezbyt przyjemnym odczuciom związanym z poceniem się w nieprzepuszczalnym kokonie z materiału.
 • Odporność na deszcz i szybkość schnięcia. Po impregnowanych ale też oddychających tkaninach deszcz czy rosa będą spływały, nie wnikając w strukturę materiału, co przyśpieszy ich wyschnięcie i szybkie schowanie do plecaka przed wymarszem.
 • Dodatki do hamaka. Potrzeba matką wynalazków, więc i tutaj wymyślono parę rozwiązań, ułatwiających życie miłośnikom hamaków.
 • Moskitiera. Jeśli planujemy letnie, pełne latających owadów noce spędzać w hamaku, warto dokupić do niego moskitierę lub wybrać od razu model z wszytą moskitierą. Zagwarantuje nam ona ochronę przed uciążliwymi komarami, meszkami czy innymi insektami, również tymi chodzącymi po ziemi czy drzewach. W niektórych modelach tkaniny zostały zaimpregnowane specjalną substancją, odstraszającą owady.
 • Tarp. Tarp to specjalna płachta rozpinana nad hamakiem. Jest może dodatkowym bagażem ale skutecznie osłoni nas nie tylko przed palącym słońcem ale również deszczem czy spadającymi liśćmi i igliwiem.
 • Kieszeń na izolację. Jeśli jesteśmy zmarzluchami, możemy wybrać specjalny hamak z doszytą od spodu kieszenią na wsunięcie karimaty czy maty izolacyjnej, która zabezpieczy nas od chłodu od strony podłoża.
 • Kieszonki i pętelki. Takie „drobiazgi” są najbardziej doceniane w momencie, gdy nie musimy się zastanawiać, gdzie przed snem schować dokumenty, telefon czy czołówkę, którą zawsze warto mieć w pobliżu.
 • Półka na bagaż. Dla tych, którzy nie lubią podczas snu tracić z oczu swojego bagażu, wymyślono dodatkową płachtę na bagaż, którą rozwiesza się pod hamakiem. Tam, na wyciągnięcie ręki, można ulokować swój ekwipunek.

Hamaki na Ceneria.pl

Wśród modeli zaprezentowanych na Ceneria.pl znaleźć można hamaki turystyczne zarówno jedno- jak i dwuosobowe takich marek jak: Ticket To The Moon, Sea To Summit, Easy Camp czy Texar.

« Noclegi we Władysławowie-gdzie zatrzymać się w tym pięknym mieście?