Aktualności Aktualności RSS

Domki rekreacyjne – sposób na odpoczynek

Kto z nas nie chciałby mieć miejsca, do którego czasem może się wymknąć i odetchnąć świeżym powietrzem? Taką możliwość zorganizowania sobie wakacji na własnych zasadach dają nam domki rekreacyjne. Zwłaszcza, że nie wymagają spełniania tylu warunków formalnych, co budowa domu tradycyjnego.
 

Różne rodzaje domków rekreacyjnych

Jeżeli zdecydujemy się na budowę takiego domu, mamy ogromny wybór. Na rynku jest wielu projektantów z innowacyjnymi pomysłami, które zadowolą każdego. Domki rekreacyjne występują w dwóch opcjach - domek sezonowy lub całoroczny. Tutaj pojawia się różnica przy obowiązkach nałożonych przez prawo na wykonawców. Te sezonowe nie muszą spełniać tylu warunków, ile całoroczne. Jest z nimi taniej, szybciej i sprawniej. Nie ma między innymi nakazu dostarczania wody pitnej, podłączania pod elektryczność. Sytuacja z działką również wygląda mniej zobowiązująco – nie muszą być to stałe fundamenty i trwałe przywiązanie do gruntu. W przypadku całorocznego pojawia się o wiele więcej wymogów, a co za tym idzie – kosztów.
 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Decydując się na taki domek możemy też wybierać w możliwościach wyboru budulca z jakiego powstanie. Klienci najczęściej wybierają drewno – głównie z powodu klimatu jaki tworzy taki domek. Oddają często nastrój miejsca, w którym się znajdują. Część osób jednak wybiera murowane, jako te pewniejsze i wytrzymalsze. Warto jednak zauważyć, że znacznie mniej wpisują się one wizualnie w okolicę. Domki tego rodzaju również rozdziela się na domki ogrodowe, które buduje się na terenie rodzinnych ogródków działkowych. Wyróżnia się też domki letniskowe stawiane na prywatnych działkach. Niezależnie od rodzaju pewne prawa budowlane każdy powinien spełniać. Jak widać to świetny pomysł na stworzenie bez wielkiego wysiłku, czy ogromnych zasobów finansowych własnego miejsca do wypoczynku.

 

« Jak przygotować dziecko na kolonie? Gdańsk – w jaki sposób zwiedzać, by zobaczyć jak najwięcej? »


Polecane
Turystyka - wybierz na Ceneo