Aktualności Aktualności RSS

Czy można podróżować i… nie zbankrutować?

W społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, iż aby zostać podróżnikiem, trzeba mieć pieniądze. Noclegi w hotelach, sprzęt turystyczny, wyżywienie, dojazdy lub koszty paliwa są obecnie na tyle wysokie, iż przeciętnemu Polakowi wydaje się, że nie stać go na żadne wojaże. Od czasu do czasu, zwykle raz, góra dwa razy w roku, pozwala sobie na urlopowy wyjazd, okupiony paroma miesiącami oszczędzania.

Znani podróżnicy, których nazwiska co jakiś czas pojawiają się w mediach, zgodnie twierdzą jedno: aby podróżować, nie trzeba mieć wielkich pieniędzy. Wystarczy trochę wolnego czasu i pasji. W końcu oni również nie od razu stali się znanymi obieżyświatami – przez wiele lat odwiedzali obce kraje na własny rachunek. Nikt niczego im nie sponsorował, a jednak radzili sobie na tyle dobrze, iż z czasem zyskali sławę i uznanie.

A zatem: aby podróżować, potrzeba jedynie dużo dobrych chęci i starań. Najodważniejsi potrafią zwiedzić pół świata autostopem, inni spędzają czas na szukaniu ciekawych ofert turystycznych, które umożliwią im zobaczenie czegoś lub załatwienie sobie noclegów w niższej cenie. Wielu Polaków wyjeżdża na egzotyczne wycieczki przed lub po sezonie, co gwarantuje im znacznie bardziej strakcyjne ceny zagranicznych wakacji. Sławę zyskuje również tzw. couchsurfing – metoda podróżowania polegająca na swoistej wymianie: na specjalnych forach lub portalach oferuje się możliwość noclegu turystom z całego świata w zamian za uzyskanie darmowego noclegu u któregoś z nich.

Możliwości jest wiele, ważne jest to, by chcieć i… szukać. Ci, którym wydaje się, iż pomimo tego, że kochają podróże, nie mogą sobie na nie pozwolić finansowo, najczęściej umyka to, co najważniejsze: czasami godne uwagi miejsca znajdują się tuż za rogiem. Ilu z nas zwiedziło wszystkie muzea, galerie i zabytkowe obiekty, które znajdują się w jego własnym lub najbliższym mieście? Wielu nie pokusiło się o odwiedzenie choćby jednego z nich. Czasami interesujące i warte zobaczenia miejsca znajdują się kilka kilometrów poza granicami miejscowości, w której się mieszka. Po prostu nie każdy o nich słyszał, a wiadomo, że najciemniej pod latarnią – mało kto szuka atrakcyjnych turystycznie miejsc tak blisko od domu.

W odnalezieniu niektórych z nich mogą pomóc piszący o swoich podróżach blogerzy. Para właścicieli bloga „Podróże Dwóch Włóczykijów” nie tylko dokładnie opisuje to, co i gdzie warto zobaczyć lub zwiedzić (zarówno poza granicami kraju, jak i w Polsce), ale także wzbogaca swoje opisy o interesujące ciekawostki, zdjęcia i krótkie filmy. W blogu można ponadto znaleźć wiele informacji praktycznych z punktu widzenia kogoś, kto sam chciałby w dane miejsce pojechać – ceny biletów, dojazdy, możliwość uzyskania  zniżek na bilety itp. Temu zaś, komu brak czasu uniemożliwia jakiekolwiek wycieczki, blogi podróżnicze oferują możliwość wirtualnych wojaży: bo przecież w przypadku braku innej możliwości, równie dobrze można pooglądać odległe miejsca na zdjęciach, siedząc przed ekranem komputera , bez potrzeby ruszania się z domu…

 Monika Sztyber

 

« Kiedy najlepiej wybrać się na urlop? Niezapomniane widoki »


Turystyka - wybierz na Ceneo