Aktualności Aktualności RSS

Co to jest ESTA?

Słysząc hasło: Wiza, mamy przed oczyma Stany Zjednoczonej Ameryki, które wymagają posiadania ów dokumentu przez każdego, kto postanowił ów kraj odwiedzić. Ułatwieniem, dla takiej wyprawy, istniejącym w ramach Programu Ruchu Bezwizowego, jest sukcesywnie od 2019 ESTA. Zadając sobie pytanie: co to jest ESTA?, winniśmy bez namysłu odpowiedzieć, iż to nic innego jak zezwolenie na podróż do USA, dzięki któremu nie musimy fatygować się do Ambasady, by rozpocząć proces otrzymania tradycyjnej wizy.
 

O ESTA słów kilka...

ESTA, jest to skrót od angielskiego wyrażenia Electronic System of Travel Authorization, czyli nic innego, jak  Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, ułatwiający wycieczkę do USA każdemu obywatelowi innego kraju, który objęty został w ramach porozumienia systemem bezwizowym. W takowym amerykańskim systemie, każda osoba chcąca pojawić się na terytorium Stanów Zjednoczonej Ameryki, musi zostać szczegółowo zweryfikowana, przy pomocy obszernie wypełnionego wniosku. Prawidłowo uzupełniony i przesłany w wersji online dokument, trafia do odpowiednich amerykańskich służb, które doszczętnie weryfikują zawarte w nim dane. To one mają wpływ na decyzję urzędników z USA, którzy ostatecznie pozwolą, bądź też nie, aby zawitać do ich ojczyzny. Otrzymanie pozwolenia ESTA daje możliwość odwiedzenia USA, bez konieczności posiadania wizy, co znacznie skraca ogólny czas wyprawy za Atlantyk. 

Jak wyrobić zezwolenie ESTA?

Kiedy już wiemy, co to jest ESTA, możemy rozpocząć proces ubiegania się o jej uzyskanie. Do tego, potrzebny będzie ważny paszport w formie elektronicznej, bądź biometrycznej. Gdy już go odnajdziemy, należy odwiedzić oficjalną stronę internetową USA i odszukać rubrykę zajmująca się wydaniem przyzwolenia na wjazd. Dostępny tam formularz wypełnia się w całości w języku polskim, co znacznie ułatwia sprawę i nie generuje dodatkowego stresu związanego ze znajomością języka. Po udzieleniu szczegółowych odpowiedzi odnośnie danych osobistych, przekierowani zostaniemy do części pytań zamkniętych, gdzie odpowiadamy jednie "tak", lub "nie". Dotyczyć będą różnych zagadnień dotychczasowego życia, w tym szczególnie tych, jakie opisują nasz stan zdrowia, sytuację rodzinną, czy przeszłość kryminalną. Koszt ów przyzwolenia to 21 USD, w przypadku jego akceptacji i jedynie 4 USD, jeśli ostatecznie odrzucono nasza prośbę o wjazd. Pozytywna decyzja ważna jest przez 2 lata od chwili wydania, z uwzględnieniem haczyka, iż przebywać w sposób ciągły możemy na terenie Stanów jedynie 90 dni.

Co umożliwia ESTA w USA?

Planując szczegóły naszej wizyty w Stanach Zjednoczonych, warto z lekkim wyprzedzeniem obmyślić, co pragniemy zobaczyć. Wiemy już, co to jest ESTA, po zaznajomieniu się z zasadami jej przyznawania, udało nam się ją otrzymać, więc pozostaje jedynie zrobić listę atrakcji, jakie będą na nas czekać, po opuszczeniu pokładu samolotu. Co prawda, ubiegać się o zezwolenie można nawet 72 godziny przed planowaną podróżą, jednak spis przyzwoleń, zakazów i atrakcji winno się wykonać o wiele wcześniej. Ważna ESTA umożliwia wjazd do Stanów w celach zawodowych i biznesowych, w tym m.in. spotkania z zagranicznymi partnerami, udziały w konferencjach i szkoleniach, oraz organizacje spotkań, ułatwiających wymiany handlowe. Dodatkowo, pozwala odwiedzić rodzinę i znajomych, spotkać dawno nie widzianych krewnych, odbyć wymarzone wakacje, czy nawet skorzystać z leczenia i usług, jakie oferuje amerykańska medycyna. Z ważnym ESTA bez problemu polecimy na koncert ulubionego zespołu, czy weźmiemy udział w najnowszej premierze filmowej, z udziałem gwiazd.

« Jurty i domki kopułowe w Starej Morawie. Urlop w okrągłej przestrzeni. Dlaczego zimą warto spędzić rodzinne ferie nad morzem? »