Aktualności Aktualności RSS

Atrakcje Wałbrzycha Co zobaczymy w królewskim mieście – Wałbrzych?

Wałbrzych to perła Śląska. Pełen atrakcji Książański Park Krajobrazowy ukazuje bogactwo przyrody. Zrelaksujemy się w Parku Miejskim, a koneserzy sztuki docenią możliwość zwiedzania Muzeum Porcelany. Wałbrzych oferuje więcej. Zapraszam do dalszej części artykułu.
 

Książański Park Krajobrazowy

        Zaczynając przygodę z Wałbrzychem koniecznie należy udać się do Książańskiego Parku Krajobrazowego, który wyróżnia się wieloma atrakcjami w jednym miejscu. Będąc tutaj nie można zapomnieć o największym na Dolnym Śląsku zamku - Książ. Mianowicie, jest on zbudowany na skale w otoczeniu niesamowitego krajobrazu, tworzącego magię tego miejsc. Pozostając w klimacie historycznym kolejnymi równie ciekawymi są Zamek Cisy i Zamek Stary Książ.  Zwiedzając zamki zarówno ich wnętrza jak i podziemia warto poprzechadzać się także ogrodami i tarasami z których roztaczają się przepiękne widoki na okolicę. Zachwyceni architekturą i klimatem mają możliwość połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem korzystając z oferty noclegów np. w Hotelu Zamkowym na Zamku Książ w Wałbrzychu , Pałac Wojanów czy Zamek Księża Góra. Historyczny klimat dopełniają rezerwaty przyrody. Kolejnym ciekawym miejscem jest „Jezioro Daisy”, gdzie spacerując obserwować można niezwykłe gatunki roślin, skorupiaków i drzew. Dla nasycenia zmysłów Książański Park Krajobrazowy oferuje Palmiarnie z mnóstwem gatunków paprotników, sukulentów, palm, drzew, krzewów i bylin. Liczne ścieżki piesze pozwalają aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu. Ciekawą atrakcją na tym terenie jest Stado Ogierów Książ w którym mieszczą się niezwykłe rasy ogierów śląskich. Miejsce te umożliwia naukę jazdy konnej dla dzieci i dorosłych.

Park Miejski i Muzeum Porcelany

            Połączenie zwiedzania z aktywnym wypoczynkiem w ciszy na łonie natury jest możliwe także w mieście. Park Miejski oferuje mnóstwo ścieżek pieszych a także rowerowych, nie sposób się tutaj nudzić. Chwilowy przystanek zapewnia „Ogród Różany”, który wyróżnia się trzypoziomowym dywanem kwiatów. Pozwala docenić piękno miasta w zaciszu parku. Wałbrzych leży w kotlinie, można to zaobserwować udając się na Górę Parkową z piękną platformą widokową. Widok na malownicze, pełne zabytków miasto zadowoli niejednego turystę. Dostać się tam można kierując się w stronę schroniska Harcówka. Jak wypoczynek w Wałbrzychu to również wizyta w Muzeum Porcelany. Porcelana to symbol miasta, z której wykonane figurki, zestawy obiadowe zachwycą każdego miłośnika sztuki. Muzeum można znaleźć w pałacyku Albertich.

Rynek w Wałbrzychu

            Rynek dopełnia piękno miasta, pozwalając miło spędzić wolny czas, odpocząć a zarazem zwiedzić ciekawe zakątki. Oferuje wiele możliwości, aby zatrzymać się na chwilę i zrelaksować. W latach 90-tych został zmodernizowany, dzięki temu zyskał ładny wygląd. Warto zwrócić uwagę na trzy efektowne domy – Dom z Trzema Różami, Dom pod Kotwicą i Kamienica pod Atlantami.


Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”

            Niezwykłe wrażenia i niezapomniane widoki zapewni wizyta w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Samo Centrum składa się z kilku ciekawych miejsc, jednym z nich jest Muzeum Przemysłu i Techniki. Znajduje się na terenie byłej kopalni węgla kamiennego „Julia”. Dla nie jednego turysty będzie to nauka i wartościowe doświadczenie. Zobaczyć można tam wszelkiego rodzaju lokomotywy oraz wozy transportowe. Wraz z przewodnikiem przenosimy się w głąb kopalni. Zwiedzający mają do wyboru dwie trasy: zabytkowa kopalnia „Julia” oraz zabytkowa „Lisia sztolnia” i szyb „Sobótka”. W podziemiach, w ciekawy sposób została przedstawiona praca górników jak i cały proces wydobywania węgla. Równie fascynującym miejscem będzie Europejskie Centrum Ceramiki Unikatowej i Galeria Sztuki Współczesnej.
 

 

« Wróć zobacz więcej aktualności »