Aktualności Aktualności RSS

Stomatolog na problemy z chrapaniem

Czym jest chrapanie

Chrapanie jest przypadłością, która dotyka około 30 procent dorosłych ludzi. Charakterystyczny dźwięk pojawia się w trakcie snu, gdy mięśnie gardła rozluźniają się, a język zapada się do tyłu, utrudniając swobodny przepływ powietrza do płuc. Choć w medycynie chrapanie nie jest uznawane za chorobę, a raczej dolegliwość czy niedogodność, nieleczone może prowadzić do poważnych zaburzeń zwanych bezdechem periodycznym. Jest to zatrzymanie czynności oddechowych na minimum 10 sekund, które powtarza się przynajmniej 30 razy podczas siedmiogodzinnego snu.  Wskutek niedotlenienia organizmu, osoba cierpiąca na bezdech może skarżyć się na zmęczenie, znużenie, senność czy też problemy z koncentracją.


Sposób leczenia

Osoby chrapiące zazwyczaj szukają pomocy w aptece, pytając farmaceutę o specyfiki, które mogłyby zmniejszyć dolegliwości i poprawić jakość snu. Plastry na nos, krople, tabletki, profilowane poduszki i materace to dostępne na rynku produkty, które niestety zazwyczaj okazują się nieskuteczne. Tymczasem najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na rozwiązanie problemu chrapania może być wizyta u lekarza stomatologa. Dopasowany aparat ortodontyczny, zakładany na noc, powoduje wysunięcie żuchwy i języka, dzięki czemu rozszerzają się drogi oddechowe, umożliwiając swobodny przepływ powietrza i w ten sposób eliminując chrapanie. 


Gdzie szukać pomocy

Niestety, nie każdy stomatolog posiada wiedzę i doświadczenie z zakresu badania dróg oddechowych, dlatego warto sprawdzić wcześniej, czy w ofercie lokalnego lekarza stomatologa jest leczenie takich dolegliwości jak chrapanie. Można to zrobić poprzez internet. Przykładowo, wpisując w pole wyszukiwarki frazę: "stomatolog kraków ruczaj", uzyska się kontakty do wszystkich stomatologów w tym rejonie Krakowa. Dzięki temu można oszczędzić sporo czasu na poszukiwanie odpowiedniego specjalisty. Z wizytą u stomatologa nie należy zwlekać. Aparat dentystyczny jest skuteczny u osób ze średnio zaawansowanymi dolegliwościami. Cięższe przypadki zwykle wymagają zabiegów chirurgicznych nosa lub gardła.  

« Spędź weekend w Warszawie Urlop w Pobierowie - nie tylko na plaży »


Polecane
Turystyka - wybierz na Ceneo